Zamknij
REKLAMA

Wielkie sprzątanie orłowskiej plaży

08:09, 22.10.2021 | hs za: GCS/foto GdyniaSport
Skomentuj
REKLAMA

Przed nami kolejna wielka odsłona wspólnego sprzątania gdyńskich plaż, która odbędzie się w najbliższy piątek 22 października w Gdyni Orłowie. Uczestnicy zbiorą się w okolicy molo i kierować się będą w stronę Sopotu.

Projekt „Czysta Plaża - Czyste Orłowo” rozpocznie się o godzinie 10:00 i trwać będzie trzy godziny, podczas których wszyscy chętni, którym na sercu leży czystość nad morzem, wyruszą plażą w kierunku Sopotu, by sprzątać wspólnie piasek z odpadów pozostawionych po odpoczywających tam ludziach.

– Na gdyńskich plażach w okresie od 1 stycznia do 30 września bieżącego roku zebrano z łącznie 169,43 ton śmieci, w tym 77,98 ton samego szkła. Te liczby pokazują dobitnie, jakie ilości odpadów pozostawiają po sobie wypoczywający na naszych plażach turyści i mieszkańcy naszego miasta – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i dodaje – W czystość plaż wkładamy dużo serca i pracy.  Nasze usilne starania znajdują odzwierciedlenie w statystykach. To co robimy w trosce o czystość i środowisko ma sens. Niestety fakt ciągłej konieczności sprzątania i takich akcji zasmuca, gdyż jako ludzie śmiecimy w naszym własnym domu, co niezbyt dobrze świadczy o nas samych. Plaże są dobrem wspólnym i naszą wizytówką, o ich czystość powinniśmy dbać wszyscy razem nie śmiecąc.

Inicjatywa "Dziennika Bałtyckiego"

Organizatorami akcji Projekt „Czysta Plaża - Czyste Orłowo” jest „Dziennik Bałtycki” wraz z partnerami. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają upominki – bidony oraz eleganckie breloki i multitoole survivalowe, a na wszystkich uczestników projektu będzie czekał ciepły poczęstunek – aromatyczna zupa krem z dyni z grzankami.

Organizatorzy również zapewniają wszystkie niezbędne przybory, jak worki, rękawiczki, mokre chusteczki oraz ręczniki papierowe.

– To bardzo ważne społeczne poruszenie, które idealnie pokazuje, że nam, mieszkańcom Gdyni, nie jest obca przyroda, że wszystkim nam zależy na tym, żeby natura przetrwała w jak najmniej skażonej formie i mogły z niej cieszyć się kolejne pokolenia – dodaje Dalecki i puentuje – gdyńskie plaże należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce, więc tym bardziej warto zadbać o ich czystość, by cieszyły oko zarówno w sezonie letnim, jak i podczas jesiennych spacerów. Bądźmy odpowiedzialni i szanujmy to, co zostało nam dane.

Bałtyckie plaże niestety z dnia na dzień stają się coraz bardziej zanieczyszczane. Mimo starań samorządów, które dbają o ich regularne sprzątanie, opróżnianie pojemników na śmieci i regularne grabienie i przesiewanie piasku, każdego dnia odkrywają na nowo swoje śmieciowe tajemnice.

Z piaskowych odmętów wydobywane są butelki po napojach, bardzo często rozbite, kapsle, puszki oraz plastikowe torby i innego rodzaju opakowania, których miejsce jest w śmietniku.

Niestety, to obraz, który świadczy o naszym społecznym podejściu. Podczas gdy na Zachodzie mówi się przede wszystkim o tym, aby zabrać ze sobą wszystko, co się przyniosło, na naszych plażach borykamy się z niedopałkami, kapslami czy patyczkami od lodów rzuconymi tuż obok miejsca, w którym wypoczywamy.  To sprawia, że bałtyckie plaże niestety z dnia na dzień stają się coraz bardziej zanieczyszczone. Warto zaznaczyć, że tylko w ubiegłym roku Gdyńskie Centrum Sportu uprzątnęło z plaż aż 226,78 tony śmieci! To opakowania ze szkła w ilości 113,84 tony, odpady z oczyszczania ulic i placów w ilości 103,5 tony, odpady komunalne w ilości 0,86 tony, odpady ulegające biodegradacji w ilości 6,84 tony, gleba i ziemia, w tym kamienie w ilości 1,42 tony oraz zużyte opony w ilości 0,32 tony.

Teraz, 22 października, mamy szansę, by „wypieścić” plażę w Orłowie. - zaprasza "Dziennik Bałtycki"

(hs za: GCS/foto GdyniaSport)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%