Zamknij
REKLAMA

Znamy ranking Perspektyw. III LO w Gdyni piątym liceum w Polsce

09:12, 12.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 24. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2022".

Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów - XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie - od lat jest w czołówce rankingu. W ubiegłym roku było na pierwszym miejscu, dwa lata temu na miejscu drugim, w 2019 r. - na pierwszym, w 2018 r. - na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. - na miejscu drugim, a w 2015 r. - na pierwszym.

"Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

III LO w Gdyni na piątym miejscu

Drugie miejsce wśród liceów zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu (w ubiegłym roku również na drugim miejscu), miejsce trzecie - XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim), miejsce czwarte - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. na czwartym), miejsce piąte - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na siódmym).

Na szóstym miejscu jest XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na siódmym - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na ósmym - VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, na dziewiątym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na dziesiątym - V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Na miejscu jedenastym jest IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na dwunastym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na trzynastym - II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, na czternastym - V LO w Bielsku-Białej, na piętnastym - 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie.

Gdyńskie licea w rankingu:

5. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP

47. VI LO im. Wacława Sierpińskiego

83. X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Boh. II WŚ

107. Katolickie LO im. Jana Pawła II

175. II LO z Oddz. Dwujęz. im. Adama Mickiewicza

404. XIV LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika

417. Ogólnokszt. Liceum Jezuitów z Oddz. Dwujęz. im. św. St. Kostki

551. IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

646. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych

755. 17 Liceum Ogólnokształcące

Licea na Pomorzu (bez Gdańska):

163. Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku

193. I LO im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku

220. Uniwersyteckie Kat. LO im. św. Jadwigi Królowej w Tczewie

250. Społeczne LO im. Polskich Noblistów w Kwidzynie

251. II LO im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach

254. II LO z Oddz. Dwujęz. im. Adama Mickiewicza w Słupsku

304. I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starogardzie Gdańskim

323. Salezjańskie LO im. św. Jana Bosko w Rumi

397. I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie

470. Collegium Marianum Liceum Katolickie w Pelplinie

478. I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie

510. I LO im. Boj. o Wolność i Polskość Ziemi Bytowskiej w Bytowie

519. Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

557. I LO im. Stefana Żeromskiego w Lęborku

577. V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku

607. I LO im. Henryka Sienkiewicza w Malborku

609. I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

690. I LO im. Stefana Żeromskiego w Pucku

751. III LO im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie

759. LO nr 1 im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Pruszczu Gdańskim

777. I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi

786. I LO z Oddz. Dwujęz. im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach

819. II LO z Oddz. Mistrzostwa Sportowego w Miastku

823. I LO im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie

866. II LO im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim

880. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Chojnicach

929. II LO w Malborku

932. LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach

972. LO im. Stefana Czarnieckiego w Człuchowie

993. I LO z Oddz. Mistrzostwa Sport. im. M. Skłodowskiej-Curie w Sopocie

Technika w Gdyni:

122. Technikum Hotelarskie (ZSH-G)

162. Technikum Budowy Okrętów

485. Technikum Ekonomiczne

Technika na Pomorzu:

15. Technikum (ZSI) w Słupsku

17. Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

84. Technikum nr 2 (ZSZiO) w Kartuzach

125. Technikum nr 2 (ZSE-U im. St. Staszica) w Bytowie

141. Technikum nr 1 im. Boh. Załogi ORP "Orzeł" w Wejherowie

165. Technikum nr 1 im. Noblistów Polskich w Starogardzie Gdańskim

182. Technikum im. Książąt Pomorskich w Żukowie

223. Technikum (Powiatowy ZS im. St. Staszica) w Kłaninie

237. Technikum nr 4 (ZSMiL) w Słupsku

250. Technikum nr 3 (ZSGŻiA) w Lęborku

250. Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. M. Skłodowskiej-Curie) w Kwidzynie

253. Technikum nr 3 (PZS nr 4 im. J. Wejhera) w Wejherowie

265. Technikum nr 1 (ZS nr 1) w Kwidzynie

303. Technikum nr 1 (ZSP nr 1) w Słupsku

320. Technikum nr 2 (Powiatowy ZS nr 2 im. KEN) w Kościerzynie

329. Technikum nr 2 w Chojnicach

366. Technikum nr 1 (Powiatowy ZS nr 1) w Kościerzynie

Gala

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (woj. łódzkie, powiat bełchatowski). W ubiegłym roku w rankingu szkoła była na trzecim miejscu. Obecne zwycięstwo jest drugim, jakie odniosło technikum z Kleszczewa w rankingu - poprzednio na pierwszym miejscu było w 2016 r. Od 2014 r. szkoła jest w pierwszej dziesiątce techników w Polsce: w 2014 r. była na miejscu dziewiątym, w 2017 r. - na siódmym, w 2018 r. na piątym, a w 2019 i 2020 r. - na miejscu czwartym.

Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II działa w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. W jego skład wchodzi także Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Kształci w dwóch zawodach: technik mechatronik i technik automatyk. Klasy są pod patronatem PGE KWB i PGE Elektrownia. Liceum prowadzi dwie klasy: językową i medyczno-ratowniczą.

Na miejscu drugim znalazło się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (ubiegłoroczny zwycięzca). Na miejscu trzecim jest Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ub.r. na miejscu szóstym), na czwartym - Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy (w ub.r. również na czwartym), na piątym - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. na piątym).

Na miejscu szóstym jest Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu, na siódmym - Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, na ósmym - Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, na dziewiątym - Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie, na dziesiątym - Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku w Warszawie.

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie oraz ranking liceów warszawskich.

W rankingu maturalnym liceów na miejscu pierwszym jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na trzecim - Uniwersyteckie LO w Toruniu, na czwartym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na piątym - VIII LO im. Władysława IV w Warszawie.

W rankingu maturalnym techników na miejscu pierwszym jest Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, na drugim - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, na trzecim - Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, na czwartym - Technikum Komunikacji w Poznaniu, na piątym - Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy.

W rankingu szkół olimpijskich na pierwszym miejscu jest Uniwersyteckie LO w Toruniu, na drugim - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na trzecim - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na czwartym - XIII LO w Szczecinie, na piątym - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w środę podczas gali finałowej, która odbędzie się w w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%