Instytut Współpracy Regionalnej realizował projekt ‘Susainable Development Goals – inspiration for youth Entrepreneurhsip’, którego głównym celem była promocja przedsiębiorczości młodzieży z zastosowaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju poprzez wysokiej jakości szkolenia, które zwiększają rozwój zawodowy osób pracujących z młodzieżą, a tym samym przekazywanie osobom pracującym z młodzieżą innowacyjnych metod szkoleniowych w celu poprawy kompetencji przedsiębiorczych wśród młodych ludzi i świadomości na temat konieczności stosowania zrównoważonego rozwoju w biznesie i życiu, w UE i Ameryce Łacińskiej.
Partnerami projektu były organizacje pozarządowe i sektora biznesu z Urugwaju (Centro de Estudios Paysandú), Argentyny (RED ARGENTINA DE MUNICIPIOS FRENTE AL CAMBIO CLIMATICO), Brazylii (COOPERBOM TURISMO), Włoch (Comitato d’Intesa tra le Associazioni Volontaristiche della Provincia di Belluno) i Polski (Instytut Współpracy Regionalnej oraz Ośrodek Doradztwa ‘MT’ Monika Tarczyńska).
W skład projektu weszło kilka głównych działań takich jak:
Niektóre z nich odbyły się w Polsce, a były to:
W dniach 18-25 maja w Gdyni odbyło się jedno ze szkoleń. Podczas działania pracowaliśmy nad stworzonym kursem e-learningowym (dostępnym na stronie https://www.iwr.org.pl/sustainable/ ), wymieniliśmy się doświadczeniami, dobrymi praktykami oraz odwiedziliśmy kilka lokalnych instytucji i organizacji. Szkolenie zostało zrealizowane z sukcesem, a uczestnicy byli bardzo zadowoleni.
W styczniu do Instytutu Współpracy Regionalnej przyjechały Débora Dómina i Milagros Munuce z Red Argentina de Municipios frente al Cambio Climático w Argentynie. Natomiast w pierwszej połowie kwietnia Ośrodek Doradztwa ‘MT’ Monika Tarczyńska gościł Horacio Ragni i Gabriela Gilardi z Centro de Estudios Paysandú w Urugwaju. Uczestnicy, oprócz zajęć w biurze, poznania organizacji mieli okazję zobaczyć w praktyce projekty realizowane lub zakończone przez organizacje partnerskie należące do konsorcjum oraz poznać inne lokalne projekty i instytucje wpisujące się w główny temat projektu. Dodatkowo odwiedzili m.in. lokalne targowiska, gdzie poznali małe firmy i działania prowadzone przez młodych, lokalnych przedsiębiorców, spotkali się z lokalną instytucją Green Hub skupiającą organizacje i instytucje działające na rzecz środowiska, obserwowali realizację intensywnego szkolenia dla nauczycieli i pracowników młodzieżowych.
Jedna z nich odbywała się w Pucku w dniach 20-26 września 2022. Udział wzięło 30 młodych osób z Polski, Włoch, Argentyny, Urugwaju oraz Brazylii. Podczas tego tygodnia dowiedzieli się więcej o przedsiębiorczości, tworzeniu własnego biznesu i życiu w zgodzie z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Mieli również okazję wziąć udział w wydarzeniu ‘Dary Ziemi’ w Gdyni, gdzie na własne oczy mogli zobaczyć jak działają małe biznesy w Polsce. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości dla młodych przedsiębiorców udali się na spotkanie do Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Ostatnim elementem projektu była konferencja, która odbyła się 26 września 2022 w Pucku. Wspólnie z naszymi partnerami dzieliliśmy się rezultatami projektu i naszymi doświadczeniami. Ponadto na konferencji wystąpili eksperci: Radosław Tyślewicz - w zakresie bezrobocia osób młodych, Ewelina Magdziak z Zielonego Hub’u - w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz Michał Woszczyna - w zakresie mikroprzedsiębiorstw. Podczas konferencji dbyły się również rozmowy z partnerami na temat przyszłej współpracy.
Projekt został zrealizowany w ramach Budowania potencjału w dziedzinie młodzieży i jest współfinansowany z Programu Erasmus + Unii Europejskiej.
Warto zaznaczyć, że edukacja pozaformalna była głównym narzędziem wykorzystywanym w projekcie SDGIYE, nie tylko w celu przyczynienia się, do jakości szkolenia i poprawy zdolności do zatrudnienia młodych osób, ale także w celu promowania Agendy Zrównoważonego Rozwoju, idei integracji społecznej, tolerancji, szacunku dla różnorodności i niedyskryminacji.
Zachęcamy do odwiedzenia platformy e-learningowej stworzonej w ramach projektu:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz