Zamknij
REKLAMA

Sustainable Development Goals – inspiration for youth Entrepreneurship

19.41, 20.01.2023 hs za: IWR Aktualizacja: 19.46, 20.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Instytut Współpracy Regionalnej realizował projekt ‘Susainable Development Goals – inspiration for youth Entrepreneurhsip’, którego głównym celem była promocja przedsiębiorczości młodzieży z  zastosowaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju poprzez wysokiej jakości szkolenia, które zwiększają rozwój zawodowy osób pracujących z  młodzieżą, a tym samym przekazywanie osobom pracującym z młodzieżą innowacyjnych metod szkoleniowych w celu poprawy kompetencji przedsiębiorczych wśród młodych ludzi i świadomości na temat konieczności stosowania zrównoważonego rozwoju w biznesie i życiu, w UE i Ameryce Łacińskiej.

Partnerami projektu były organizacje pozarządowe i sektora biznesu z Urugwaju (Centro de Estudios Paysandú), Argentyny (RED ARGENTINA DE MUNICIPIOS FRENTE AL CAMBIO CLIMATICO), Brazylii (COOPERBOM TURISMO), Włoch (Comitato d’Intesa tra le Associazioni Volontaristiche della Provincia di Belluno) i Polski (Instytut Współpracy Regionalnej oraz Ośrodek Doradztwa ‘MT’ Monika Tarczyńska).

W skład projektu weszło kilka głównych działań takich jak:

  • Stworzenie platformy e-learningowej,
  • Stworzenie ‘Digital Guide’,
  • Szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą – training course (Polska, Włochy)
  • Staże typu „job shadowing” dla osób pracujących z młodzieżą (Brazylia, Polska, Argentyna, Urugwaj, Włochy),
  • Wymiany młodzieży (Włochy, Polska),
  • Konferencja (Polska).

Niektóre z nich odbyły się w Polsce, a były to:

Szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą

W dniach 18-25 maja w Gdyni odbyło się jedno ze szkoleń. Podczas działania pracowaliśmy nad stworzonym kursem e-learningowym (dostępnym na stronie https://www.iwr.org.pl/sustainable/ ), wymieniliśmy się doświadczeniami, dobrymi praktykami oraz odwiedziliśmy kilka lokalnych instytucji i organizacji. Szkolenie zostało zrealizowane z sukcesem, a uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

Staże typu „job shadowing” dla osób pracujących z młodzieżą

W styczniu do Instytutu Współpracy Regionalnej przyjechały Débora Dómina i Milagros Munuce z Red Argentina de Municipios frente al Cambio Climático w Argentynie. Natomiast w pierwszej połowie kwietnia Ośrodek Doradztwa ‘MT’ Monika Tarczyńska gościł Horacio Ragni i Gabriela Gilardi z Centro de Estudios Paysandú w Urugwaju. Uczestnicy, oprócz zajęć w biurze, poznania organizacji mieli okazję zobaczyć w praktyce projekty realizowane lub zakończone przez organizacje partnerskie należące do konsorcjum oraz poznać inne lokalne projekty i instytucje wpisujące się w główny temat projektu. Dodatkowo odwiedzili m.in. lokalne targowiska, gdzie poznali małe firmy i działania prowadzone przez młodych, lokalnych przedsiębiorców, spotkali się z lokalną instytucją Green Hub skupiającą organizacje i instytucje działające na rzecz środowiska, obserwowali realizację intensywnego szkolenia dla nauczycieli i pracowników młodzieżowych.

Wymiany młodzieży

Jedna z nich odbywała się w Pucku w dniach 20-26 września 2022. Udział wzięło 30 młodych osób z Polski, Włoch, Argentyny, Urugwaju oraz Brazylii. Podczas tego tygodnia dowiedzieli się więcej o przedsiębiorczości, tworzeniu własnego biznesu i życiu w zgodzie z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Mieli również okazję wziąć udział w wydarzeniu ‘Dary Ziemi’ w Gdyni, gdzie na własne oczy mogli zobaczyć jak działają małe biznesy w Polsce. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości dla młodych przedsiębiorców udali się na spotkanie do Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Konferencja końcowa

Ostatnim elementem projektu była konferencja, która odbyła się 26 września 2022 w Pucku. Wspólnie z naszymi partnerami dzieliliśmy się rezultatami projektu i naszymi doświadczeniami. Ponadto na konferencji wystąpili eksperci: Radosław Tyślewicz - w zakresie bezrobocia osób młodych, Ewelina Magdziak z Zielonego Hub’u - w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz Michał Woszczyna - w zakresie mikroprzedsiębiorstw. Podczas konferencji dbyły się również rozmowy z partnerami na temat przyszłej współpracy.

Projekt został zrealizowany w ramach Budowania potencjału w dziedzinie młodzieży i jest współfinansowany z Programu Erasmus + Unii Europejskiej.

Warto zaznaczyć, że edukacja pozaformalna była głównym narzędziem wykorzystywanym w projekcie SDGIYE, nie tylko w celu przyczynienia się, do jakości szkolenia i  poprawy zdolności do zatrudnienia młodych osób, ale także w celu promowania Agendy Zrównoważonego Rozwoju, idei integracji społecznej, tolerancji, szacunku dla różnorodności i niedyskryminacji.

Zachęcamy do odwiedzenia platformy e-learningowej stworzonej w ramach projektu:

https://www.iwr.org.pl/sustainable/

(hs za: IWR)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%