Zamknij
REKLAMA

Szkoła bez telefonów komórkowych

21:15, 13.02.2020 | hs za: Ministerstwo Cyfryzacji
Skomentuj
REKLAMA

W ramach Ministerstwa Cyfryzacji działa Grupa Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie. Do udziału w Grupie zaproszono szczególnie przedstawicieli mediów, portali internetowych, instytucji publicznych, przedsiębiorstw ICT, ośrodków akademickich i organizacji pozarządowych zajmujących się obszarem tematycznym Grupy.

- Cel mamy jeden. Ograniczyć zagrożenia, na które narażone są dzieci i młodzież w internecie – powiedział szef MC. - Realizując to zadanie chcemy skorzystać z doświadczenia wszystkich, którym ten temat jest bliski - dodał minister Marek Zagórski.

Powołanie Grupy to efekt podpisanej na początku października 2019 Deklaracji na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Jej sygnatariuszami zostali m.in. przedstawiciele firm telekomunikacyjnych, mediów oraz administracji publicznej.

Na pierwszym posiedzeniu ustalono, że członkowie Grupy podzielą się na cztery zespoły merytoryczne:

  • prawny (legislacyjny) – zadaniem podgrupy będzie m.in. wypracowanie rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści,
  • organizacyjno-edukacyjny – ta podgrupa zajmie się m.in. działaniami na rzecz promowania wartościowych treści w internecie oraz propagowaniem rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z internetu,
  • techniczny – osoby wchodzące w skład tej podgrupy będą pracować m.in. nad usprawnieniami wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług świadczonych w internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści w celu bezzwłocznego informowania o zagrożeniach oraz rozwijania skutecznych narzędzi reagowania na występujące zagrożenia w sieci,
  • „medialny” – zadaniem członków tej grupy będzie m.in. opracowanie rekomendacji i dobrych praktyk dla przedstawicieli mediów, dotyczących m.in. sposobu informowania o internetowych zagrożeniach dzieci i młodzieży.

Dla członków Grupy Roboczej bardzo ważnym problemem jest uzależnienie od smartfonów i internetu coraz powszechniejsze wśród dzieci i młodzieży.

Pojawił się pomysł dość znacznego ograniczenia możliwości korzystania z telefonów w szkole. Wymaga to jednak uruchomienia całej procedury zmierzającej do zmian w ustawie Prawo Oświatowe.

- W SP51 po kilkukrotnych prośbach Rady Rodziców o wprowadzenie takiego zakazu w końcu się to udało. Początkowo (w ub r) testowo - na okres 1 miesiąca. Od września wprowadzony zakaz na stałe. W ZAMIAN dzieci mają do dyspozycji fantastyczną salę Strefę Chillout (dywan, pufy, gry planszowe i inne), na podłogach korytarzy są naklejone gry typu klasy, jedna, długa ściana zamieniona jest w tablicę do rysowania kredą, jest tablica magnetyczna i literki dla najmłodszych. Dla starszych - duży stół do gry w piłkarzyki. Polecam każdej szkole! - przekonuje Marta Burczyk-Dobrysiak, przewodnicząca Rady Rodziców w SP 51 na Kamiennej Górze w Gdyni.

W pobliskiej gminie Kosakowo w Szkole Podstawowej w Pogórzu obowiązuje już od kilku lat całkowity zakaz używania komórek.

Czy pomysł zyska akceptację uczniów i ich rodziców? Nauczyciele mogą być zwolennikami takiego rozwiązania. Bardzo często skarżą się na uczniów, którzy nadmiernie korzystają ze smartfonów.

 

(hs za: Ministerstwo Cyfryzacji)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

BrodaczBrodacz

1 0

to będzie koniec świata, hehehe? 14:58, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolaJola

1 0

w każdej szkole to powinni wprowadzić, bo tak to szpan i ciągłe siedzenie w internecie, dzieciaki odpływają od rzeczywistości 15:00, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BrodaczBrodacz

1 0

nie potrzeba dziś alkoholu czy narkotyków, mają komórki i tym się upijają, a potem jak juz jest uzależnienie jest za późno 15:01, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

0 0

Cieszę się, że problem zaczyna być dostrzegany również na poziomie Ministerstwa. Jedynie wspólne i wielotorowe działania ze strony dorosłej części społeczeństwa, mają szansę na uniezależnienie dzieci i młodzieży od wszechobecnych smartfonów. 15:55, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

0 1

to będą po kątach sie chować i grać na telefonach 16:01, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA