Zamknij

O lekcjach klimatu młodzież rozmawiała z Pomorską Kurator Oświaty

08:30, 29.06.2020 | hs za: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny/foto Pamela Gąsiorowski
Skomentuj
REKLAMA

Kto tu kogo uczy? Protest pod kuratorium oświaty w sprawie edukacji klimatycznej. Kilkadziesiąt młodych ludzi pojawiło się przed Pomorskim Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

24 czerwca Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – Trójmiasto i Extinction Rebellion Trójmiasto protestowali pod siedzibą Kuratorium Oświaty, aby przypomnieć o liście do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie edukacji klimatycznej w szkołach. Listu, który od półtora miesiąca pozostaje bez odpowiedzi. Pomimo, że kryzys klimatyczny jest sprawą pilną i ważną. A wiedza jest najlepszym wyposażeniem na trudne czasy.

Wprowadzenie edukacji klimatycznej w szkołach – edukacji klimatycznej z prawdziwego zdarzenia, a nie przemycanej wśród innych tematów lekcji i traktowanej marginalnie – jest wśród podstawowych postulatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Tymczasem na początku maja na stronie MEN pojawił się film edukacyjny na temat zmian klimatu, który przelał czarę goryczy. Pokazano w nim globalne ocieplenie jako zjawisko niosące niemal same korzyści dla naszej planety (!). Pominięto zupełnie nadchodzący kryzys uchodźstwa klimatycznego, czy też głębokie susze niszczące plony, a więc kryzys zaopatrzenia w żywność. Wtedy MSK postanowiło wystosować list do MEN, aby rzetelnie uczyć o klimacie – wprowadzić edukację klimatyczną w zakresie, jakiego wymaga skala problemu. Pełną treść listu można przeczytać tu: https://www.msk.earth/chcemy-wiedziec. Pod apelem podpisali się przedstawiciele świata nauki i organizacje (między innymi WWF, Greenpeace, Extinction Rebellion) - łącznie blisko 3 tysiące osób. Do dziś apel pozostał bez odpowiedzi z Ministerstwa.

Sygnatariusze listu powiadomili Pomorską Kurator Oświaty, panią Małgorzatę Bielang, o proteście, i poprosili o spotkanie ze swoją delegacją. 24 czerwca br. o godz. 12:30 pani kurator spotkała się z nimi. Wyraziła przekonanie, że problem klimatu jest ważny i zasługuje na istotne miejsce w edukacji szkolnej. Jednocześnie podkreślała, że edukacja klimatyczna stanowi obecnie ważny element edukacji ekologicznej, która ujęta jest w podstawach programowych na wszystkich etapach edukacji I jest realizowana już od przedszkola. Stwierdziła przy tym, że w szkole na różnych zajęciach edukacyjnych, np. na przyrodzie, geografii, chemii, fizyce oraz biologii uczniowie poznają zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatu, oszczędzania energii, wody, surowców, segregowania i wtórnego wykorzystywania odpadów. Wskazywała jednocześnie na trudności organizacyjne z wprowadzeniem edukacji klimatycznej w szkołach w postaci osobnych zajęć. Wyraziła przekonanie, że problem zmian klimatu jest ważnym problemem społecznym. Kurator poinformowała, że z uwagi na rangę będzie propagować tematykę ekologiczną, w tym klimatyczną wśród dyrektorów szkół województwa pomorskiego oraz zachęcać nauczycieli do doskonalenia zawodowego w tym obszarze. Obiecała również, że przekaże Ministrowi Edukacji Narodowej list uczniów zrzeszonych w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

– Cieszymy się z każdego kroku w stronę edukacji klimatycznej, gdyż w obecnej edukacji szkolnej jest jej o wiele za mało. Dopiero uczniowie wybierający rozszerzoną geografię na maturze mają szansę dowiedzieć się nieco więcej. To powoduje zaklęty krąg niewiedzy: w dorosłym życiu wiele osób nie bierze problemu kryzysu klimatycznego pod uwagę – nie w skali, w jakiej będzie on wpływał na życie każdego z nas. Kryzys klimatyczny znajduje się wśród największych zagrożeń dla przetrwania ludzkości i w związku z tym nie może być traktowany na równi z problemami środowiskowymi i społecznymi w mniejszej skali. Musi być traktowany priorytetowo, proporcjonalnie do swojej wagi. – mówi dr Krystyna Kozioł, jedna z sygnatariuszek listu ze świata nauki.

Protest odbył się niewiele później tego samego dnia. Młodzież z MSK pokazywała hasła takie jak OhMEN i #chcemywiedzieć – związane bezpośrednio ze wspomnianym listem i szerszą akcją wokół edukacji klimatycznej. Byli też członkowie Extinction Rebellion Trójmiasto. Protest zauważyli członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej, zmierzający na swoją sesję, i postanowili poprzeć tę inicjatywę na swoim najbliższym posiedzeniu.

- Świadome skali problemu społeczeństwo podejmuje mądre i przemyślane decyzje, które przyspieszają proces walki z kryzysem. Dlatego właśnie edukacja klimatyczna obywateli i obywatelek Polski jest tak istotna - ludzie muszą wiedzieć co się stanie jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany systemowe- w tym transformacja energetyczna. Cieszymy się że udało nam się spotkać z przedstawicielką pomorskiej oświaty. Pokładamy nadzieje w złożone nam obietnice. Po wizycie tej odnosimy jednak wrażenie, że nasi politycy i polityczki nie zdają sobie sprawy z ogromu problemu i spychają go na boczne tory. Segregacja śmieci, oraz elementarna wiedza na temat funkcjonowania środowiska przekazywana młodym pokoleniom to zdecydowanie za mało. Wciąż czekamy na odpowiedź od Ministra Edukacji Narodowej - podkreślają aktywistki MSK

Podobne protesty miały miejsce w ostatnich dwóch tygodniach w Warszawie pod Ministerstwem Edukacji Narodowej, a także pod kuratoriami oświaty w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Opolu.

(hs za: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny/foto Pamela Gąsiorowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz