Zamknij
REKLAMA

Kamil Sarapuk: łączy nas wspólne zamiłowanie do miasta, w którym żyjemy

10.51, 24.05.2021 Mariusz Sieraczkiewicz/foto Kamil Sarapuk/FB Aktualizacja: 10.59, 24.05.2021
Skomentuj
REKLAMA

Kamil Sarapuk jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Wiatr od morza”. Kamil jest absolwentem I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. W ostatnich latach dał się poznać jako kilkukrotny zwycięzca konkursu „Wiedzy o Gdyni”. W swojej dotychczasowej karierze pełnił także funkcję przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni.

Zawiało od morza? Jak narodził się pomysł powołania stowarzyszenia?

Oczywiście, że zawiało i to w bardzo dobrym kierunku, mianowicie w stronę najpiękniejszego miejsca na świecie. Pomysł ewoluował w naszych głowach przez dłuższy czas. Zdając sobie sprawę, ile wspaniałych ludzi, którzy podzielali nasze ukierunkowane chęci nas otacza, jasnym było że zakładamy stowarzyszenie. W praktyce był to dość długi proces określania i formowania ostatecznego kształtu, który dojrzał do momentu, który możemy obserwować dzisiaj. Po drodze napotkaliśmy również wiele komplikacji, które fajnie nas zahartowały i jeszcze silniej zintegrowały. Odpowiedź na to pytanie podsumuje stwierdzeniem: już jesteśmy gotowi!

Kto jest wśród założycieli?

Wśród członków założycieli jest 7 osób w tym trzyosobowy zarząd w składzie Kamil Sarapuk, Patryk Bławat, Julia Wyczk oraz przewodniczący komisji rewizyjnej, nasz grafik i fotograf Michał Jurkowski. Dzisiaj stowarzyszenie liczy ponad 20 członków o zróżnicowanych pasjach, umiejętnościach i temperamentach, co świetnie definiuje interdyscyplinarny charakter naszej działalności.

Co Was połączyło?

Przede wszystkim wspólne zamiłowanie do miasta, w którym żyjemy, chęć ukierunkowania naszego samorozwoju w pożytecznym kierunku, wspólna wizja działania oraz w wielu przypadkach przyjaźń.

Czym chcecie się zajmować?

Kierunek naszych działań jest określony celami statutowymi, z których niewątpliwie należy wyróżnić:

- Tworzenie projektów obywatelskich, promocja i wdrażanie ich na rzecz miasta

- Wspieranie oraz reklamowanie lokalnych twórców oraz pasjonatów

- Organizacja wydarzeń z dziedziny kultury, sztuki i życia społecznego

- Ochrona obiektów materialnych i niematerialnych dziedzictwa kulturowego oraz historycznego

- Tworzenie nowych inicjatyw społecznych

- Promocja działań z zakresu ekologii i ochrony środowiska

- Kreowanie innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań dla przestrzeni publicznej miasta

Co Twoim zdaniem jest do zrobienia np. w Gdyni w przestrzeni tradycyjnie opanowanej przez młodzież?

Łatwo zauważyć, że nasze stowarzyszenie w przeważającej części, zrzesza młodzież - głównie w wieku studenckim (pragnę nadmienić, że nie jest to reguła i nie ograniczamy wiekowo włączając nowych członków w skład naszego podmiotu). Naturalnie sprawia to, iż kwestia młodzieży w mieście jest dla nas szczególna i podchodzimy do niej z pewną priorytetowością. Odpowiadając na pytanie (rozumiejąc je jako odnoszące się do kwestii młodzieży, a nie do całokształtu funkcjonowania miasta), powiem że jest to bardzo złożona problematyka i można się tutaj rozpisać do formatu pracy magisterskiej, doktorskiej czy nawet publikacji naukowej. My jako stowarzyszenie, tworzymy platformę rozwoju dla zindywidualizowanych chęci działania i pasji wykazywanych przez osoby młode (i nie tylko), pokazując że droga własnego rozwoju nie musi się pokrywać z konformistyczną, schematyczną i powszechnie postrzeganą drogą. Przyszłościowo myślimy o stworzeniu scentralizowanej przestrzeni o charakterze kulturalno-edukacyjnym dla ludzi młodych, aczkolwiek na chwilę obecną są to dość odległe plany.

A skąd nazwa, bo brzmi znajomo?

Nazwa stowarzyszenia bezpośrednio nawiązuje do nazwy książki autorstwa Stefana Żeromskiego, który napisał ją natchniony piękną scenerią wybrzeża - dopiero co odzyskanego wobec postanowień Traktatu Wersalskiego, początkami budowy portu i miasta, które niebawem miało wchodzić w etap intensywnego rozwoju. “Wiatr od Morza” również oddaje charakter naszego działania, zamierzamy zawiać z taką siłą, aby falą inspiracji, pozytywnej energii i działania zalać całe miasto.

Co obecnie przygotowujecie?

Na chwile obecną, przygotowujemy się do promocji naszych projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021 - głosowanie zbliża się wielkimi krokami. Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni, przy opracowaniu informatora dot. partycypacji młodzieży w mieście. Przygotowujemy również dwa większe wydarzenia z zakresu kultury i sztuki oraz popularyzacji historii miasta. Więcej szczegółów będziemy publikować niebawem, za pośrednictwem Social Mediów.

Z kim chcecie współpracować?

Nie mamy i nie zamierzamy mieć żadnej umownej listy podmiotów, z którymi chcemy współpracować, bądź z którymi “ideowo” nie zamierzamy współpracować. Każde potencjalne partnerstwo będzie ukierunkowane przez wspólne cele, priorytety oraz pragmatykę.

A co jakby ktoś chciałby działać z Wami w strukturach stowarzyszenia?

Wtedy, taką osobę chętnie wysłuchamy, poznamy i zaprosimy do wspólnego działania.

 

Więcej o stowarzyszeniu:

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Kamil Sarapuk/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%