Zamknij
REKLAMA

Wina od Kondrata

18.59, 08.09.2021 hs za: UM Gdyni/Kondrat Wina Wybrane Gdynia Aktualizacja: 19.33, 08.09.2021
Skomentuj
REKLAMA

Marek Kondrat znów w Gdyni. Tym razem jednak nie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, na którym przed laty odbierał Złote Lwy, a na otwarciu własnego sklepu - baru winnego BARaWINO.

Wielu fanów kina i talentu aktorskiego Marka Kondrata do dziś nie może pogodzić się z odejściem wybitnego aktora ze świata filmu. Kondrata – aktora mogliśmy wielokrotnie oglądać na ekranie podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobywał laury, jak nagroda za najlepszą rolę męską w filmie „Pułkownik Kwiatkowski” na 20. FPFF w 1995 roku, czy nagrodę za rolę Adasia Miałczyńskiego w filmie „Dzień świra” na 27. FPFF w 2002 roku, a także nagrodę Jury i „Złotego Klakiera” za „Prawo ojca” podczas 24. FPFF w 1999 roku.

Na szczęście, i na pocieszenie zawiedzionych kinomanów, możemy od niedawna podziwiać w Gdyni zupełnie inny talent Marka Kondrata – znawcy win, jakim jest dobór szlachetnych trunków do własnej sieci winotek Kondrat Wina Wybrane.

Oficjalne otwarcie lokalu BARaWINO w Gdyni. Źródło: Kondrat Wina Wybrane Gdynia

Szczęśliwcy, którzy trafili w ostatnią sobotę na oficjalne otwarcie działającego od maja gdyńskiego połączenia sklepu i baru BARaWINO przy ul. Starowiejskiej 20, mogli nie tylko podziwiać talent sommelierski Kondrata, ale osobiście z nim porozmawiać o winach – pasji, która zawładnęła nim przed ponad 20 laty i którą konsekwentnie rozwija – ukończył kurs konesera win w Bordeaux i otworzył sieć sklepów z winami. Specjalistyczny sklep winiarski ma być miejscem przyjaznym, które uczy i wspiera w wyborach wina, wyselekcjonowanego dla klientów przez Marka Kondrata.

- Chcę wyrazić ogromną radość, że wreszcie następuje ten moment, kiedy możemy się zobaczyć, oficjalnie i symbolicznie przeciąć wstęgę, bo historia tego uczucia jest bardzo długa - już w 2009 roku zaczęliśmy rozmawiać, aby coś takiego, podobnego do tego miejsca powstało. Darzę to miejsce ogromnym uczuciem. Po pierwsze, z powodu długiego czasu narodzin. Po wtóre, z powodu osobistych uczuć, jakie żywię dla miasta. Fakt, że BARaWINO otworzyło się na najstarszej ulicy Gdyni także powoduje moje ciepłe uczucia, bowiem dobrze się czuję w tym, co najstarsze - może poza jakimiś elementami życia, które nie do końca o tym zaświadczają, ale jeśli chodzi o Gdynię i wino to Starowiejska jest rzeczywiście miejscem idealnym – mówił w sobotni wieczór Marek Kondrat, o czym czytamy na stronie portalu trojmiasto.pl, którego reporterka była obecna na otwarciu sklepu.

Marek Kondrat na otwarciu BARaWINO w Gdyni. Źródło: Kondrat Wina Wybrane Gdynia

O tym, jak winna pasja zmieniła życie aktora, Kondrat napisał książkę pt. „Winne strony. Opowieść o pasji, która zmienia życie”, dostępną w jego sklepie.

„Kamery, światła jupiterów i czerwone dywany Marek Kondrat zamienia na równe rzędy winnych krzewów i mroczne piwnice. U szczytu kariery aktorskiej schodzi ze sceny i znika z kinowych ekranów. W połowie życia, krok za krokiem, odkrywa nowy świat, którego centrum stanowi vitis vinifera – winna latorośl. Przygoda zamienia się w pasję, a ta – w sposób na życie. Świat wina Marka Kondrata to podróże w bliskie i dalekie regiony, to nieustanne odkrywanie krajobrazów, ich barw, smaków i zapachów, to spotkania z ludźmi, którzy, tak jak on, wybrali i pokochali wino...” - czytamy w opisie książki.

Choć gdyński sklep sieci Kondrat Wina Wybrane jest już 10. na mapie Polski, to jednak dopiero trzecia fuzja sklepu z barem winnym, po warszawskiej i krakowskiej, gdzie wina możemy nie tylko kupić i zabrać do domu, ale cieszyć się ich smakiem na miejscu, w stylowym wnętrzu. BARaWINO to spolszczona wersja klasycznych francuskich bar-à-vin, nie tylko pod względem fonetycznym, ale i faktycznym, gdzie znajdziemy około 400 etykiet win z całego świata oraz drobne przekąski – sery polskie, włoskie i szwajcarskie, wędliny, oliwki, ciasteczka.

Lokal BARaWINO otwarty jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 12.00-23.00, w piątki i soboty od 12.00 do 24.00 i w niedzielę między 14.00 a 20.00.

(hs za: UM Gdyni/Kondrat Wina Wybrane Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%