Zamknij
REKLAMA

Do tragedii nie doszło... Saperzy zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej

14.13, 09.09.2021 hs za: UM Gdyni/fot. Marcin Mielewski Aktualizacja: 14.17, 09.09.2021
Skomentuj
REKLAMA

Podczas prac polegających na rozbudowie nabrzeża Indyjskiego odnaleziono niewybuch – 50-kilogramową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Zarządzono ewakuację okolicznych budynków. Na miejscu pojawiła się Policja oraz saperzy, którzy zabezpieczyli znalezisko.

Nabrzeże Indyjskie położone jest przy basenie marsz. Piłsudskiego w okolicach ulic Celnej, Polskiej, Rotterdamskiej i Indyjskiej. Do odkrycia niewybuchu doszło około godziny 8 rano. Na bombę z czasów II wojny światowej natknęli się pracownicy budowlani, zatrudnieni przy rozbudowie nabrzeża.

- Na miejsce natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze z rozpoznania minersko-pirotechnicznego, którzy potwierdzili, iż ujawniony niewybuch to około 50 kg bomba lotnicza – mówi asp. sztab. Łukasz Grzyb z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Podczas prac przy rozbudowie nabrzeża Indyjskiego odkryto widoczny na zdjęciu niewybuch // fot. materiały Komendy Miejskiej Policji w Gdyni

Na miejsce wezwany został patrol saperski. Bo dokładnym zbadaniu niewybuchu oszacowano jego promień rażenia na około 1 kilometr. Na tej podstawie wyznaczono tzw. strefę bezpieczną i zarządzono ewakuację placu budowy oraz budynków i terenów znajdujących się w bliskim położeniu niewybuchu.

- Wyznaczono strefę bezpieczną, z której ewakuowano wszystkie osoby. Wstrzymano w tym rejonie wszelkie prace oraz ruch na wodzie. Obecnie policjanci i ochrona portu zabezpieczają ten teren to czasu zakończenia prac przez saperów - wyjaśnia asp. sztab. Łukasz Grzyb.

Niewybuch został już podniesiony przez saperów oraz wywieziony z miejsca, w którym go odkryto.

To nie pierwszy przypadek, gdy na terenie Gdyni odkrywane są tego typu „pamiątki” z czasów II wojny światowej. Niektóre z nich spoczywają w wodach zatoki i są regularnie neutralizowane przez żołnierzy Marynarki Wojennej. Przed dwoma laty niewybuch odnalazł mieszkaniec Redłowa. Bombę napotkał przypadkiem – spacerując po okolicznych lasach. Bardzo ważne jest, by w przypadku odnalezienia tego niewybuchu natychmiast powiadomić odpowiednie służby – Policję lub Straż Miejską. W żadnych wypadku nie wolno dotykać czy zabierać takiego znaleziska.

(hs za: UM Gdyni/fot. Marcin Mielewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%