Zamknij
REKLAMA

Lodówka dla potrzebujących #wGdyni

21:14, 07.09.2020 | hs za: UM Gdyni/fot. Przemysław Kozłowski
Skomentuj
REKLAMA

Już działa – w Gdyni, przy wejściu do dolnego kościoła oo. Franciszkanów pojawiła się pierwsza w mieście lodówka społeczna. To prosty i skuteczny sposób na wsparcie osób w potrzebie, można w niej zostawiać oryginalne zapakowane jedzenie. W pierwszych godzinach jej działania potrzebujący już skorzystali z pozostawionej żywności.

Wystarczy przyjść i włożyć do środka oryginalnie zapakowaną żywność – np. konserwy, gotowe dania, warzywa czy owoce. Potrzebujący sami będą mogli skorzystać z darów i zabrać to, czego im najbardziej brakuje. Ta szlachetna inicjatywa, która zawitała do Gdyni to lodówka społeczna. Pierwszy w mieście sprzęt tego typu od początku tygodnia działa przy kościele oo. Franciszkanów i już wsparł pierwsze osoby.

Pomysł był oddolny, do kościoła zgłosiła się grupa młodych ludzi, którzy organizowali społeczny projekt w ramach Gdyńskiej Akademii Młodych, realizowanej przez Fundację PSC. Udało się ustalić regulamin, dopiąć niezbędne szczegóły. Inicjatorzy zaczerpnęli też opinii lokalnego sanepidu, aby pomysł wypalił w stu procentach, a franciszkanie zapewnili miejsce i prąd niezbędny do działania lodówki. Reszta to już działanie lokalnej społeczności, która uzupełnia jej wnętrze.

- Byliśmy jedną z grup, a naszym projektem była właśnie lodówka społeczna – mówi Wojciech Zawiślański, lider grupy z Gdyńskiej Akademii Młodych, która doprowadziła do postawienia lodówki społecznej. - Każda osoba może do niej podejść i zostawić jedzenie, najlepiej hermetycznie zapakowane, z aktualną datą przydatności. Ktokolwiek będzie potrzebował jedzenia, będzie mógł je spokojnie wyciągnąć. Co tydzień będziemy sprawdzać i czyścić lodówkę, oceniając też w jaki sposób działa nasza inicjatywa – dodaje.

Lodówka stoi przy wejściu do dawnego dolnego kościoła przy ul. Ujejskiego na Wzgórzu św. Maksymiliana. To lokalizacja, która osobom potrzebującym do tej pory kojarzyła się z różnymi formami pomocy – od współorganizowanej z miastem wigilii, przez śniadania wielkanocne po działalność lokalnego Caritasu. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć z żywnościową pomocą do tych, którym najbardziej się przyda.

- Lodówka jest charakterystyczna, jej drzwi są przezroczyste, w środku jest oświetlona i widać ją z daleka. Można przyjść zupełnie anonimowo, bez skrępowania i wziąć z lodówki to, czego się potrzebuje. Wczoraj było trochę produktów, dzisiaj nie ma w niej nic. To pokazało, że taka inicjatywa była potrzebna i rozwiązanie zdaje egzamin – mówi o. Piotr Matuszak, gwardian i proboszcz Parafii św. Antoniego w Gdyni.

Lodówka społeczna powstała dzięki pracy zespołu, którzy współtworzyli: Tomasz Dranicki (mentor zespołu), Wojciech Zawiślański (lider), Maurycy Szmuc, Jakub Sadowski, Hubert Różański, Elwira Safader, Sandra Szweda, Marysia Grzelka, Kasia Bilska i Kinga Kostuch.

Zasady funkcjonowania społecznej lodówki reguluje poniższy regulamin, który można też znaleźć na facebookowej stronie poświęconej gdyńskiej lodówce – tam także więcej informacji o całej inicjatywie.

Regulamin korzystania ze społecznej lodówki

 1. Produkty MUSZĄ być oryginalnie zapakowane przez producenta.
 2. Ze społecznej lodówki może korzystać każdy, kto tego potrzebuje.
 3. Jedzenie ze społecznej lodówki bierzesz na własną odpowiedzialność.
 4. Nie bierz wszystkiego - dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.
 5. Wkładaj tylko produkty przydatne do spożycia, z aktualną datą ważności.
 6. Nie niszcz lodówki ani nie obklejaj jej naklejkami.
 7. Zabrania się wkładania do lodówki alkoholu.
 8. Należy używać rękawiczek podczas korzystania z lodówki.
 9. Zabrania się zmieniania układu półek wewnątrz lodówki.
 10. Zabrania się oblewania lodówki jakimikolwiek płynami.
 11. Zabrania się zmieniania pozycji bądź miejsca lodówki.
 12. Pamiętaj, aby zawsze domknąć drzwi lodówki po skorzystaniu z niej.

(hs za: UM Gdyni/fot. Przemysław Kozłowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA