Zamknij
REKLAMA

Gdyński UrbanLab cały czas działa. Czy można "spotkać się" w UrbanCafé? Tak!

23:46, 18.07.2020 | hs za: UrbanLab
Skomentuj
REKLAMA

W obecnej sytuacji nie wszyscy mają możliwość i ochotę uczestniczyć w spotkaniach. To zrozumiałe! Dobrze jest dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Nie musi to jednak ograniczać możliwości partycypowania w debatach, rozmowach i wykładach i poszerzania wiedzy na temat funkcjonowania miast, w obliczu stojących przed nimi wyzwań. Mieszkańcom Gdyni pomaga w tym UrbanLab, którego jedno z działań stanowi UrbanCafé.

Spotkania, które dotychczas odbywały się w siedzibie UrbanLabu, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, przeniosły się do sieci. W czerwcu zorganizowano m.in. 2 dyskusje/ - „Susza – czy zabraknie nam wody?”, „Gospodarka po pandemii-” i projekcję filmu pt. „Opowieść o plastiku”, której towarzyszyła debata. Zainteresowani mieli możliwość wzięcia udziału również w dwóch wykładach – prowadzonym przez prof. Marka Wysockiego – eksperta ds. dostępności miasta Gdyni, pierwszego w Polsce „Access Officera”, na temat „Dostępność vs. zmiany klimatu” oraz zatytułowanym „Społeczność w dobie kryzysów”, który przygotował Adam Markuszewski – organizator Leśnych Spacerów Rozwojowych, przewodnik po Puszczy Kampinoskiej, współorganizator Kręgów dla Ziemi i członek Kooperatywy Spożywczej Dobrze.

- Nie chcieliśmy rezygnować ze spotkań, które dotychczas organizowaliśmy, ponieważ uważamy, że poszerzanie wiedzy mieszkańców i mieszkanek o tym jak działają pewne mechanizmy w miastach i jak są projektowane przestrzenie, czy też usługi jest bardzo ważne, a przy to pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń. – mówi Magda Dębna, koordynatorka UrbanCafé w UrbanLab Gdynia – Dostosowaliśmy więc formułę, przenosząc się do sieci i kontynuujemy działalność.

W lipcu też odbyło się już jedno spotkanie online. Był to wykład prof. Piotra Skubały, profesora nauk biologicznych, ekologa, akarologa i etyka środowiskowego, pt. „Skazani na współdziałanie”, który odpowiedział na pytanie „Czego potrzebujemy, aby dokonała się fundamentalna zmiana relacji człowieka do Ziemi?”. Tymczasem zespół UrbanLab Gdynia zapowiedział już 3 kolejne wydarzenia.

25 lipca o 17:00, UrbanCafé zaprasza na projekcję filmu „Ludzki Wymiar” z wprowadzeniem dr Moniki Arczyńskiej, współzałożycielki A2P2 architecture & planning (pracowała m.in. przy gdyńskim woonerfie), związanej z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej warszawskiej ASP, adiunktki na Politechnice Gdańskiej. Film z 2012 roku opowiada o tym jak powinny być projektowane miasta by spełniać standardy nowego stylu życia w zakresie relacji, transportu czy dostępu do usług. Na ile przedstawione w nim założenia Jana Ghela są nadal aktualne? Jak mają się do wyzwań współczesnych procesów urbanizacyjnych i zmian klimatu, w tym pandemii? Które pozostają aktualne, a które należy poddać krytycznej ocenie?

Linki pozwalające na dołączenie do spotkań online UrbanCafé dostępne są na stronie gdyńskiego UrbanLabu, https://urbanlab.gdynia.pl/ w części Kalendarium oraz na fanpage @UrbanLabGdynia na Facebooku. Tam też publikowane są zapowiedzi kolejnych wydarzeń, których wkrótce pojawi się więcej. Organizatorzy zachęcają do śledzenia informacji publikowanych na stronie i mediach społecznościowych oraz, oczywiście, do aktywnego udziału w spotkaniach!

 

UrbanLab Gdynia jest prowadzony w ramach zadania „Adaptacja Koncepcji Urban Lab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności. W ramach UrbanCafé organizowane są spotkania dotyczące funkcjonowania miast, w których mieszkańcy spotykają się z naukowcami i przedstawicielami administracji.

 

(hs za: UrbanLab)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA