Zamknij
REKLAMA

Seniorzy kończą rok akademicki!

20:04, 22.06.2020 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

To był bardzo pracowity rok dla studentów i studentek Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nieprzerwanie brali udział w wykładach i zajęciach, choć w innej formie niż dotychczas. Kończą bowiem semestr w Wirtualnym Centrum @Aktywności Seniora - specjalnej platformie internetowej, która powstała na początku pandemii, z potrzeby zapewnienia seniorom możliwości rozwoju i aktywności także w domu. Ale już najwyższy czas odłożyć indeksy i zacząć wakacje, to koniec roku akademickiego na GUTW!

Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku to projekt koordynowany przez Centrum Aktywności Seniora. W jego ramach – tylko w minionym właśnie roku akademickim – aż 2631 studentów mogło wziąć udział w zajęciach z łącznie 47 przedmiotów akademickich, w tym m.in. historii sztuki, filozofii i architektury.  Odbyło się także prawie 600 wyjazdów o charakterze poznawczym i integracyjnym. Seniorzy mogli także wziąć udział w zajęciach pozauniwersyteckich z 30 przedmiotów.

Gdy natomiast rozpoczęła się pandemia, seniorzy przenieśli swoją aktywność do Internetu. Uruchomione zostało Wirtualne Centrum @ktywności Seniora, czyli specjalna platforma internetowa, na której opublikowane zostały nagrania wykładów, zajęć i ćwiczeń z programu zajęć GUTW. Była to szybka, nowatorska odpowiedź na sytuację epidemiczną i dzięki temu seniorzy mieli nieprzerwaną możliwość rozwoju oraz pozostawali aktywni także w tym trudnym czasie. Opublikowanych na platformie zostało ponad 300 materiałów wideo, audio, prezentacji oraz opracowań tekstowych, a suma wszystkich odwiedzin Wirtualnego Centrum @ktywności Seniora przekroczyła 96000!

Co więcej, każdego dnia pracowniczki Centrum Aktywności Seniora dzwoniły, wysyłały maile i sms-y do gdyńskich seniorów – obecnych i byłych studentów GUTW. Dopytywały o zdrowie, o to czy czegoś nie potrzeba, przekazywały wszystkie ważne informacje dotyczące koronawirusa i tego co robić, by unikać zakażenia. Od połowy marca takich kontaktów było około 19000.

- Za nami kolejny semestr na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, semestr bardzo nietypowy. Okres pandemii był trudny dla wszystkich gdynian, w szczególności właśnie dla seniorów. Chciałbym Państwu pogratulować dyscypliny, ale również pogratulować aktywności. Wirtualny CAS, platforma utworzona przez pracowników Centrum Aktywności Seniora oraz wykładowców Uniwersytetu Trzeciego Wieku dała Wam możliwość aktywności bez wychodzenia z domu. Na tej platformie aktywnych było 2500 studentów, zanotowaliśmy blisko 100 000 odwiedzin. To wspaniałe informacje, bo pokazują, że chcecie Państwo być aktywni i nie poddajecie się. Za to wszystko serdecznie dziękuję, gratuluję i liczę, że spotkamy się w nowym semestrze już twarzą w twarz. Wszystkiego dobrego! – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

- Ten trudny czas, jak się okazało, wcale nie zwolnił naszych wspólnych  działań i aktywności. Po prostu wyraźnie widać podział działalności na dwa semestry. Do marca spotykaliśmy się w 150 grupach wykładowych i warsztatowych. A od początku kwietnia przenieśliśmy uniwersytet do Internetu i Seniorzy nas nie zawiedli. Prawie 2500 osób korzystało z zamieszczanych materiałów, co dało 96000 wszystkich odwiedzin. Wirtualne Centrum @ktywności Seniora zaoferowało dzięki kreatywności wykładowców i zespołu CAS ponad 300 materiałów w różnych formach i dziedzinach. Myślę, że każdy student znalazł coś dla siebie. Nie zapomnieliśmy także o tych seniorach, którzy nie mogli korzystać z tej formy edukacji. Staraliśmy się docierać telefonicznie do nich i wspólnie wspierać w tym czasie, od połowy marca do czerwca to prawie 19000 kontaktów. Dziękujemy wszystkim seniorom i seniorkom za aktywne uczestnictwo w zajęciach i życzymy słonecznych wakacji. Tęsknimy i z niecierpliwością czekamy na wrzesień – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora. 

Z zasobów Wirtualnego Centrum @ktywności Seniora wciąż można korzystać bezpłatnie, bez rejestracji i bez konieczności wychodzenia z domu.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA