Zamknij
REKLAMA

Janina Ochojska laureatką Nagrody im. Piotra Pawłowskiego

10:11, 15.05.2020 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Działaczka humanitarna i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej - Janina Ochojska została pierwszą laureatką Nagrody im. Piotra Pawłowskiego. To wyróżnienie, ustanowione przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, przyznawane jest osobom, które wyznaczają w Polsce nowe standardy społeczne, zmieniają rzeczywistość oraz poszerzają społeczną świadomość. W marcu miała się odbyć pierwsza uroczysta gala wręczenia tej nagrody, jednak ze względu na obecną sytuację, została przełożona na przyszły rok.

W dowód pamięci o Piotrze Pawłowskim – honorowym obywatelu i przyjacielu Gdyni, a także wizjonerze i twórcy zmian na rzecz osób z niepełnosprawnościami, prezydent Wojciech Szczurek ustanowił nagrodę jego imienia. Trafia ona do ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze, podejmują istotne problemy społeczne, a swoją wrażliwość wyrażają działaniem na rzecz spraw lub osób wymagających wsparcia, podkreślając ich godność osobistą.

W tym roku Nagrodę im. Piotra Pawłowskiego przyznano po raz pierwszy. Laureatką została Janina Ochojska - działaczka humanitarna i założycielka organizacji Polska Akcja Humanitarna, która doskonale wpisuje się w idee, za jakie to wyróżnienie jest wręczane.

– O przyznaniu mi tak zaszczytnej nagrody dowiedziałam się od żony Piotra, Ewy. Bardzo mnie ta nagroda ucieszyła, ale też byłam zaskoczona. W Polsce jest wiele osób zaangażowanych w różnorodną pomoc. Nie ukrywam, że Nagroda im. Piotra Pawłowskiego przyznana mi przez Kapitułę konkursu ma dla mnie duże znaczenie. W procesie pomocy, integracja jest bardzo ważnym elementem. Żeby udzielona pomoc była skuteczna to trzeba zintegrować różne jej elementy, np. pomoc ofiarom wojny, to nie tylko ryż i puszki z mięsem lub ubrania. Trzeba myśleć o całości potrzeb. O żywności, schronieniu, higienie, rzeczach potrzebnych na co dzień, o pomocy psychologicznej i o wielu aspektach życia, które zapewniają ochronę godności każdego potrzebującego – mówi Janina Ochojska, laureatka Nagrody im. Piotra Pawłowskiego.

I dodaje:

– Osoba Piotra budzi mój nieustający podziw. Pomimo ciężkiej niepełnosprawności, która niejednego zniechęciłaby do podejmowania jakiegokolwiek trudu pomocy drugiemu człowiekowi, zrobił dla niepełnosprawnych i sprawnych więcej, niż którykolwiek rząd. Często rozmawialiśmy przez telefon i najczęściej był w drodze - albo w Polsce albo gdzieś w świecie. Piotr był też najelegantszym mężczyzną, zawsze w świetnie skrojonych garniturach, wyglądał jakby tylko na chwilę przysiadł na wózku. Bardzo dziękuję Kapitule za przyznanie mi Nagrody im. Piotra Pawłowskiego, dziękuję panu prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi za jej ustanowienie. Zapewniam, że nie ustanę w czynieniu świata lepszym, bo ten świat bardzo tego potrzebuje.

O tym, do kogo trafi wyróżnienie zadecydowała kapituła w składzie: Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Beata Wachowiak-Zwara – pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnością oraz Ewa Pawłowska – prezes Fundacji Integracja.

Pod koniec marca miała się odbyć gala wręczenia nagrody. Jednak ze względu na trwającą pandemię koronawirusa została ona przełożona. Nowy termin zaplanowano na marzec 2021 roku. Uroczystości będzie towarzyszyć wystawa zdjęć twórczości Piotra Pawłowskiego.

Laureat Nagrody im. Piotra Pawłowskiego otrzymuje statuetkę oraz 10 tysięcy złotych.

O patronie nagrody

Piotr Pawłowski - aktywista na rzecz osób z niepełnosprawnością, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, honorowy obywatel Gdyni.

Urodził się 30 marca 1966 w Legionowie. Gdy miał 16 lat, podczas wakacji skoczył do wody. Od tamtej pory był prawie całkowicie sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim.

Mieszkał i pracował w Warszawie. Piotr Pawłowski był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, a także doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Wszystko, co robił Piotr Pawłowski od 1994 roku było w Polsce działalnością nowatorską. Zaczynając od wprowadzenia zmian do systemu edukacji, aby dzieci z niepełnosprawnością mogły bez problemów uczęszczać do normalnych szkół, aż po uświadamianie wszystkim, że osoby z niepełnosprawnością mogą być - jeśli im tylko pomożemy - pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju. Dzięki powołanym przez niego Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji i Fundacji „Polska bez barier” edukował i informował o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby osoby z niepełnosprawnością mogły zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami i aspiracjami w życiu naszego kraju. Organizował kampanie społeczne, konferencje, spotkania, wystawy, koncerty i konkursy - m.in. Lider Dostępności. Prowadził akcje edukacyjne, wydawał czasopismo, książki i broszury, tworzył programy radiowe i telewizyjne. Jeśli miewał wolny czas, malował ustami, najchętniej pejzaże i martwą naturę. Swoje prace wystawiał m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był też doskonałym konferansjerem, o czym mogli się przekonać uczestnicy finałów konkursu „Gdynia bez barier”.

Za swoje działania został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich, Medalem Rzecznika Praw Dziecka.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA