Zamknij
REKLAMA

Zmarła słynna polska żeglarka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

17:18, 15.06.2021 | hs za: UM Gdyni/foto Kolosy
Skomentuj
REKLAMA

Wybitna żeglarska kpt Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odeszła w nocy, z 12 na 13 czerwca. Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską. Jej odejście to wielka strata dla polskiego żeglarstwa, którego kpt Chojnowska-Liskiewicz była niezrównaną popularyzatorką, i dla Kolosów, z którymi związana była od ponad dwudziestu lat.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się w roku 1936 w Warszawie. Później przeniosła się do gdańska, gdzie ukończyła Politechnikę Gdańską jako inżynier budowy okrętów. Żeglowała od 1952 roku, była jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. Dowodziła dwudziestoma pełnomorskimi rejsami żeglarskimi, w tym dwoma samotnymi i pięcioma z załogami kobiecymi. Przez całe życie była niezwykle zaangażowana w działania na rzecz promocji żeglarstwa, zachęcając do pływania zwłaszcza kobiety. W marcu 2009 roku otrzymała Super Kolosa za całokształt osiągnięć. Od początku istnienia Kolosów (z przerwą w latach 2008-2010) zasiadała też w ich Kapitule.

Była pierwszą kobietą na świecie, która samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską. Dokonała tego w latach 1976-1978 na dziewięcioipółmetrowym jachcie „Mazurek”, którego głównym konstruktorem był jej mąż, Wacław Liskiewicz. W rejs wyruszyła z Las Palmas. Trasa podróży wiodła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Ocean Indyjski i wokół Przylądka Dobrej Nadziei z powrotem na Atlantyk. Po pokonaniu blisko dwudziestu dziewięciu tysięcy mil morskich 20 marca 1978 roku Chojnowska-Liskiewicz zamknęła wokółziemską pętlę nieopodal Wysp Zielonego Przylądka. Rejs zakończyła kilka miesięcy później, uroczyście wpływając do Gdańska.

Źródło: Kolosy

(hs za: UM Gdyni/foto Kolosy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%