Zamknij
REKLAMA

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY - 13-15 marca

10:06, 04.03.2020 | hs za: Kolosy
Skomentuj
REKLAMA

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, zwane popularnie Kolosami, odbędą się w Gdyni po raz 22. Przypomnijmy – to największy festiwal podróżniczo-eksploracyjny w Europie i jeden z największych tego typu festiwali na świecie (ponad 24 tys. uczestników przez trzy dni).

Jakie nowe atrakcje czekają na publiczność w tym roku?

Tym razem postanowiliśmy zaprosić gościa specjalnego spoza kraju. Będzie nim himalaista Nirmal „Nims" Purja, którego ubiegłoroczny wyczyn przejdzie do historii. Nims, obywatel brytyjski pochodzący z Nepalu, zdobył Koronę Karakorum i Himalajów (14 ośmiotysięcznych szczytów) w ciągu sześciu miesięcy i sześciu dni! Poprzedni rekord, należący do Chang-Ho Kima, wspinacza z Korei Południowej, to 7 lat, 10 miesięcy i 6 dni. Reinholdowi Messnerowi, który jako pierwszy zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, zajęło to 16 lat.

Tematyka wysokogórska będzie w tym roku reprezentowana przez same topowe nazwiska.
Nie będzie niedyskrecją, bo od lat tak robimy, informacja, że laureatem Super Kolosa za całokształt dokonań zostanie wybitny wspinacz ze złotej ery polskiego himalaizmu – Ryszard Pawłowski.

Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki przypomną jedno z największych polskich dokonań eksploracyjnych, zdobycie Mount Everestu zimą. Okazja będzie szczególna, bo obchodzimy w tym roku 40. rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia.

O górach wysokich będą także opowiadali: Monika Witkowska (zdobyła swój trzeci ośmiotysięcznik – Lhotse) i Marcin Tomaszewski, który przypomni swoje największe osiągnięcia we wspinacze wielkościanowej.

Joanna Pajkowska opowie o pierwszym polskim kobiecym rejsie dookoła świata bez zawijania do portów. Żeglarka opłynęła glob na jachcie „Fanfan” w rejsie solo – non stop trasą klasyczną wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.

Nie zabraknie naszych sprawdzonych prelegentów-podróżników, czyli Kamili Kielar i Piotra Strzeżysza.
Program dopełnią nominowani do Kolosów w kategoriach: Alpinizm, Eksploracja Jaskiń, Podróże, Wyczyn i Żeglarstwo oraz nominowani do nagród-grantów: Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi.

W 2020 roku oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznamy w Gdyni nową nagrodę. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły w ubiegłym roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się 13-15 marca 2020 roku w Gdyni – w hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia statuetek w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na tzw. dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.

 Jedynymi organizatorami 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i Agencja MART.

 Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.
 

MIEJSCA IMPREZY:

Gdynia Arena | ul. Kazimierza Górskiego 8
Wstęp wolny i bilety (5% puli miejsc). Sprzedaż internetowa. T

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Centrum Konferencyjne | al. Zwycięstwa 96/98
Wstęp wolny

(hs za: Kolosy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA