Zamknij
REKLAMA

W Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany w rozporządzeniu dot. funkcjonowania szkół średnich, a Sanepid wydaje kolejne pozytywne opinie na zdalne nauczanie

21:09, 17.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Natomiast Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni województwa pomorskiego od dnia 1 września 2020 r. wydali 320 opinii o nauczaniu w trybie zdalnym/hybrydowym dla szkół. W piątek 16 października Sanepid wydał kolejne pozytywne opinie dotyczące zmiany trybu nauczania, w Gdyni przybyły dwie:

 • 20 powiat bytowski
 • 17 powiat chojnicki
 • 1 powiat człuchowski
 • 67 miasto Gdańsk
 • 41 miasto Gdynia
 • 39 powiat kartuski
 • 14 powiat kościerski
 • 13 powiat kwidzyński
 • 2 powiat lęborski
 • 2 powiat malborski
 • 7 powiat gdański
 • 17 powiat pucki
 • 19 powiat słupski
 • 4 miasto Sopot
 • 4 powiat starogardzki
 • 16 powiat tczewski
 • 37 powiat wejherowski

Do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego wpłynęło łącznie 412 wniosków od dyrektorów szkół, dotyczących zmiany trybu nauczania. Negatywnie rozpatrzono 89 wniosków, 3 wnioski są w trakcie rozpatrywania.

Aktualna liczba nauczycieli z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 151.

Aktualna liczba uczniów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 147.

W kwarantannie przybywa 5094 uczniów i 467 nauczycieli.

Mimo tego, że szkoły średnie (i uczelnie wyższe) przechodzą od poniedziałku na nauczanie zdalne, to Sanepid nadal będzie rozpatrywał wnioski dyrektorów szkół podstawowych. Premier na czwartkowej konferencji informował, że pod uwagę brane jest również przejście podstawówek na zdalne nauczanie - wszystko zależy od rozwoju sytuacji.

"Jak wiele osób musi zachorować? - pytają rodzice uczniów podstawówek: "By nasze dzieci też odeszły ze stacjonarnego trybu nauczania?"

Lekarze ostrzegają, że ten tydzień może być okresem kolejnych rekordów zakażeń.

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji przewidująca, że szkoły ponadpodstawowe, które będą strefie żółtej mają funkcjonować w trybie mieszanym; te, które znajdą się w strefie czerwonej będą pracować wyłącznie zdalnie.

Zgodnie z nowelą od poniedziałku 19 października 2020 r. zmieniają się zasady funkcjonowania szkół ponadpodstawowych oraz szkół podstawowych dla dorosłych w zależności od obszaru, na którym się one znajdują: w strefie czerwonej kształcenie stacjonarne zostanie całkowicie ograniczone, a w jego miejsce wprowadzone zostanie nauczanie zdalne; w strefie żółtej wprowadzone zostanie nauczanie hybrydowe (mieszane).

W myśl nowelizacji nauczanie w systemie hybrydowym w szkołach ponadpodstawowych i szkołach podstawowych dla dorosłych ma być tak zorganizowane, by co najmniej 50 proc. uczniów z danej szkoły miało zajęcia stacjonarne w szkole, a pozostali zdalne. Sposób zorganizowania kształcenia pozostawiony jest dyrektorom szkół tak, aby dopasowali oni tę formę do warunków panujących w danej szkole. Jednocześnie wskazano, że dyrektor szkoły ma tak ustalić harmonogram zajęć, by umożliwić równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

W obu strefach będą wyjątki. Nauczanie stacjonarne pozostaje w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i szkołach specjalnych przysposabiających do pracy.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu noweli, szkoły te funkcjonują w placówkach, w których młodzież ma zapewnioną naukę, wychowanie oraz całodobową opiekę, a także prowadzone są zajęcia o charakterze specjalistycznym, terapeutycznym, rewalidacyjnym.

Przepisy zobowiązują dyrektorów szkół ponadpodstawowych ogólnodostępnych i integracyjnych do zorganizowania nauczania w trybie stacjonarnym lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły dla uczniów, którzy z uwagi na niepełnosprawność lub warunki domowe nie są w stanie realizować nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W przypadku szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe zajęcia praktyczne w strefie żółtej i czerwonej będą prowadzone co do zasady stacjonarnie, w tym u pracodawców.

Jeżeli z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji części zajęć zdalnie, wówczas szkoła lub placówka będzie mogła te zajęcia prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Praktyki zawodowe w strefie czerwonej realizowane będą stacjonarnie lub w formie projektu edukacyjnego, albo wirtualnego przedsiębiorstwa. W strefie żółtej praktyki zawodowe będą odbywać się stacjonarnie - o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.

Ograniczeniem nie będą także objęci młodociani pracownicy będący uczniami branżowej szkoły I stopnia w zakresie zajęć praktycznych u pracodawców. Będą oni realizować zajęcia praktyczne o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające ich zdrowiu.

Ograniczeniem nie będą także objęte internaty, w których przebywają uczniowie.

W nowelizacji doprecyzowano też warunki kształcenia uczniów szkół artystycznych: muzycznych, plastycznych i baletowych.

Nowela rozporządzenia wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ par/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA