Zamknij
REKLAMA

Stop likwidacji oddziałów. Mieszkańcy protestowali przed szpitalem w Pucku. Czy powiat czeka referendum o odwołanie rady, a tym samym starosty?

21:40, 10.06.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

„To skandal” - mówiła dziś przed Szpitalem Puckim mieszkanka Pucka Alicja Malottki. Wtórowali jej inni mieszkańcy i samorządowcy z innych powiatów województwa pomorskiego, którzy przyjechali dziś do Pucka.

Konferencja prasowa przed Szpitalem Puckim została zwołana z inicjatywy Michała Kowalskiego, radnego powiatu puckiego, który zaprosił przed lecznicę puczczan i samorządowców, m.in. z Gdynia, Redy, Lęborka. Wsparli go również działacze ze Słupska i Tczewa. Natomiast pod apelem do Starosty Puckiego Jarosława Białka podpisało się ponad 250 osób z całego województwa – samorządowcy i mieszkańcy wszystkich powiatów województwa pomorskiego oraz miast Gdańsk, Gdynia, Sopot i Słupsk.

Takiego wydarzenia jeszcze w Pucku nie było.

Wspierając inicjatywę Michała Kowalskiego radni i działacze z Pucka i innych miejscowości pokazali, że zmienia się postrzeganie odpowiedzialności za miasta i gminy. To co stało się w Pucku, czyli ogłoszenie o likwidacji oddziałów Pediatrii oraz Ginekologii i Położnictwa ma wpływ na całe województwo.

Przede wszystkim, o czym mówili samorządowcy ktoś ponosi odpowiedzialność za degradację jednego z najlepszych w Polsce oddziału porodowo-położniczego. Ktoś doprowadził do tego, że część personelu medycznego odeszła z placówki. I nie miała na to wpływu pandemia, bo odejścia zaczęły się już w 2019 roku, kiedy o covidzie jeszcze nikt nie słyszał.

[FOTORELACJA]10309[/FOTORELACJA]

W konferencji głos zabrali:

Michał Kowalski przedstawił Stanowisko Radnych PiS w sprawie planowanych zmian w Szpitalu w Pucku

Radni powiatowi klubu Prawo i Sprawiedliwość wyrażają zaniepokojenie pojawiającymi się informacjami o planowanych zmianach w puckim szpitalu. Szpital powiatowy w Pucku od momentu powstania powiatów z założenia miał być placówką, w której przede wszystkim miały funkcjonować cztery podstawowe oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny, pediatryczny i położniczo-ginekologiczny – miał to być podstawowy szkielet na którym miała się opierać cała działalność puckiej lecznicy. W ciągu ponad dwudziestu lat, od powstania powiatów, pojawiały się pomysły zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu tej placówki. Za każdym razem radni Prawa i Sprawiedliwości wyrażali stanowczy sprzeciw wobec radykalnych zmian w naszym szpitalu.

Mieszkańcy z zadowoleniem przyjęli informację o wznowieniu normalnej pracy puckiego szpitala po okresie pandemii. Ale natychmiast pojawiła się informacja, że w termomodernizacją, nie zostaną wznowione przyjęcia na oddziałach pediatrii, położniczo-ginekologicznym i dodatkowo neonatologii. Jednocześnie prowadzi się rozmowy o powstaniu ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz oddziału rehabilitacji.

Mieszkańcy powiatu obawiają się, że za tymi postulatami kryje się koncepcja ostatecznej likwidacji podstawowych oddziałów puckiego szpitala. Radni klubu Prawo i Sprawiedliwość podzielają ten pogląd. Może to być wstęp do ostatecznej likwidacji puckiej placówki – taką próbę, obecnie rządząca koalicja, podejmowała już w poprzedniej kadencji. Na to nie ma naszej zgody. Wiemy o tym, że prowadzenie szpitala to jest ogromne wyzwanie – również finansowe. Ale po to idziemy do samorządu, aby problemy rozwiązywać zgodnie z wolą mieszkańców, a nie aby je od siebie oddalać. Nie możemy wyobrazić sobie brak pediatrii w szpitalu, w najbardziej turystycznym powiecie w regionie. Gdzie mają rodzić dzieci nasze matki jak nie w Pucku – kiedyś mogliśmy się pochwalić jedną z najlepszych porodówek w kraju. Radni rządzącej koalicji chwalą się dokonanymi inwestycjami w szpitalu – nota bene przy udziale pieniędzy rządowych – a teraz chcą ten szpital zamykać. Nie widzimy tu żadnej konsekwencji.

Jako radni klubu Prawo i Sprawiedliwość wzywamy władze starostwa do wycofania się z planowanych ograniczeń w puckim szpitalu. Wolą mieszkańców jest, aby szpital funkcjonował w dotychczasowym kształcie. Zróbmy wszystko, aby tak się stało. Nie twórzmy sytuacji, które mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu naszych mieszkańców i wszystkich tu przebywających. Radni Prawa i Sprawiedliwości deklarują pomoc w rozwiązywaniu trudnych społecznych problemów. Powinniśmy znaleźć czas na przeprowadzenie szerokich konsultacji ze społeczeństwem i znalezienie rozwiązań, które zadowolą nas wszystkich. Razem potrafimy zrobić więcej.

Drugim mówcą był Marcin Bełbot, radny Rady Miasta Gdyni. Mówił o dialogu społecznym i konsultacja społecznych jako najważniejszych elementów porozumiewania się władzy samorządowej z mieszkańcami, czego nie stosuje starosta powiatu puckiego.

Marzena Gmińska ze Słupska bardzo emocjonalnie i wyraziście opowiedziała o tym jak ważne jest to, by porodówka była w miejscu zamieszkania.

Violetta Sasiak, radna Rady Miejskiej w Redzie, która z zawodu jest pielęgniarką, mówiła o finansowaniu szpitali.

"Reforma służby zdrowia za rządów Platformy obywatelskiej spowodowała, że jednostki służby zdrowia obecnie stały się instytucjami działającymi na zasadach spółek prawa handlowego. Muszą równoważyć koszty. Czy w związku z tym nie jest tak, że pewne oddziały są bardziej rentowne a inne nie? Czy to nie jest powód, że niektóre oddziały się likwiduje? Zdrowie i życie to nie jest towar. Szpitale powinny służyć ratowaniu zdrowia i życia bez względu na koszty. Na zdrowiu nie można oszczędzać. Mam nadzieję że nowy ład, zwiększając na zdrowie poziom PKB do 7% w przeciągu kilku lat poprawi ten stan rzeczy."

Dr Aleksander Kozicki radny województwa pomorskiego oraz przewodniczący rady Oddziału Gdynia NSZZ „Solidarność” przedstawił kwestie relacji samorządów w województwie.

Łukasz Kuriata, radny Rady Miejskiej w Lęborku poinformował o poparciu apelu i o wspólnej reakcji samorządowców wspieranych przez mieszkańców.

Zygmunt Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Puckiego powiedział o inwestycjach i pieniądzach, które trafiły do lecznicy m.in. ze źródeł rządowych, które teraz chce się zmarnotrawić.

Na koniec głos zabrała Alicja Mallotki, mieszkanka Pucka, która z wielkim przejęciem opowiedziała o losie dzieci, które muszą cierpieć w karetkach stojąc w korkach. Sto skandal! - podkreśliła wielokrotnie.

Po zakończeniu konferencji przed szpitalem zgromadzeni udali się do siedziby Starostwa Powiatowego przy ul. Kolejowej 7, gdzie odbyło się posiedzenie komisji zdrowia Rady Powiatu Puckiego. Tam przekazano apel staroście.

Podczas konferencji padły również słowa o referendum. Starosta Jarosław Białk musi liczyć się z tym, że jeśli nie wsłucha się w głos mieszkańców powiatu puckiego, to ci zechcą w referendum odwołać Radę Powiatu.

Apel Samorządowców i mieszkańców

w sprawie

Zaniechania działań zmierzających do likwidacji pediatrii, położnictwa i ginekologii w szpitalu Puckim Sp. z o.o.”

Szanowny Panie Starosto!

Wyrażamy swoje zaniepokojenie działaniem jakie jest skierowane do mieszkańców Pucka, Władysławowa, Jastarni, Helu, Kosakowa i Krokowej w sprawie likwidacji bardzo ważnych oddziałów szpitalnych. Jako przedstawiciele samorządowców, związków zawodowych z regionu pomorskiego stanowczo sprzeciwiamy się takiemu postępowaniu.

Jednocześnie wyrażamy nasze zaniepokojenie takim tokiem postępowania wymierzonym jednoznacznie w mieszkańców powiatu puckiego. Informacje jakie docierają do nas określane jako Skandal na całego: najlepsza porodówka ma zniknąć z Pucka. Takie działanie jest dla nas nie akceptowalne.

Szanując konstytucyjne gwarancje prawa do ochrony zdrowia gwarantuje Obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. poświęca prawu do ochrony zdrowia art. 682. Cechuje go szczególna budowa, zwłaszcza odróżniający się od pozostałych ust. 1. Art. 68 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia każdemu prawo do ochrony zdrowia, natomiast pozostałe ustępy skierowane są już do władz publicznych.

Zostały na nie nałożone obowiązki: zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (art. 68 ust. 2 zd. 1), określenia w drodze ustawy warunków i zakresu udzielania tych świadczeń (art. 68 ust. 2 zd. 2), zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku (art. 68 ust. 3), zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska (art. 68 ust. 4) oraz popierania rozwoju kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży (art. 68 ust. 5)

Zgodnie z obowiązującym prawem dla Zarządu jak i Rady Powiatu Puckiego priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego dla wszystkich mieszkańców powiatu puckiego. Oświadczamy, że wszelkie nasze działania, jakie podejmujemy podyktowane są jedynie dobrem pacjentów puckiego szpitala.

Nie może być społecznej zgody na tego typu praktyki. Nie reagując na sytuację w Pucku, możemy jutro spotykać się z podobnymi decyzjami w każdy innym powiecie województwa pomorskiego.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

Z półwyspuZ półwyspu

2 5

Wreszcie ktoś się zabiera za numery starosty i "pani prezes" pogonionej od nas z Helu. Musicie ją wygnać też z Pucka, bo ona tylko szkodzić potrafi i skłócać ludzi. 23:41, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a-89a-89

5 1

Najlepszy w Polsce oddział? CO TO ZA BREDNIE! Skądś się słyszy, żeby Szpital Pucki omijać szerokim łukiem.. Ile źle odebranych porodów, brak szacunku do pacjentek... Ten oddział powinien być już dawno zlikwidowany.. Mojej koleżance bez ponownego usg usunięto ciążę bo niby dziecko się "nie ruszało".. Bardzo dobra decyzja i właśnie pro-bezpieczeństwo mieszkańców i przyszłych matek, które w Pucku mogą się tylko traumy nabawić. 07:38, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariuszMariusz

7 2

Przecież Starosta dostał pieniądze na termomodernizację szpitala i chce go dzięki temu ulepszyć, więc o co chodzi? Czy man M.K. nie potrafi opanować frustracji i zawiści, że nawija tym ludziom makaron na uszy ? Zamiast siać propagandę niech też coś zacznie robić. 07:51, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariuszMariusz

7 2

Pan M.K. ma niespełnione ambicje bycia starostą, dlatego utrudnia wszystkie działania rady i wpaja ludziom nieprawdziwe informacje. Obrzydliwe. 07:53, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AsiaAsia

7 1

Panie Michale, z pana strony to jest tylko zagrywka polityczna, pokazanie się przed partyjnymi kolegami, szukanie dziury w całym i szukanie okazji do odwołania rady. Nie chce Pan dla tego powiatu zrobić nic, ma na celu tylko wypromowanie własnego wizerunku. Zawsze będzie Pan szedł pod prąd co do planów rady. Starosta zbudował windę, której pozostali włodarze nie byli w stanie wybudować, pozyskał środki na termomodernizację - co może Pana zabolało, że się udało stąd takie zachowanie, szpital wzbogacił się o nowe karetki, a ludzie robią akcję bo rada zastanawia się jak USPRAWNIĆ I POLEPSZYĆ funkcjonowanie szpitala. Żeby może w końcu nikt nie mówił, żeby od Pucka trzymać się jak najdalej? A tak jak w artykule masa lekarzy odeszła właśnie przez pandemie, kiedy Puck stał się szpitalem covidowym, bo lekarze wolą pracować w swoich gabinetach prywatnych niż przy pacjentach covidowych - taka przykra prawda. Jeśli robi Pan już zamieszanie to niech jest Pan uczciwy i przedstawia prawdziwe informacje i fakty jak wygląda sytuacja a nie rzuca hasło "likwidacja oddziałów" i gromadzi ludzi, którzy nawet nie są świadomi dokładnej sytuacji więc krzyczą tak jak Pan krzyczy. Gdyby Pan swoją energię przełożył na działania i Pan i mieszkańcy skorzystaliby bo Pan potrafi najwidoczniej tylko robić pikiety, albo pławić się w cudzej chwale. 10:08, 11.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AsiaAsia

2 1

Absolutnie się z Panią zgadzam. Tego Pana w ogóle nie interesuje los kobiet czy innych osób, które miałyby korzystać z tego szpitala. To jest człowiek, który nie ma szacunku do innych ludzi i wykorzystuje ich do własnych interesów, a jak są mu "bezużyteczni" pozbywa się ich bez skrupułów. Tutaj udaje wielkiego Pana prowadzącego, ale niestety ten kto miał okazję Pana Kowalskiego poznać szybko się przekonał, że dla tego człowieka nic innego się nie liczy, tylko własny interes i własny czubek nosa. Mimo, że inicjatywa zachowania puckiego szpitala jak najbardziej słuszna to nie wierzę w Pana "szczere" intencje. NIE KUPUJE!!! 👎 11:49, 14.06.2021


AsiaAsia

5 1

... a że porodówka jest raczej najgorszą, a nie najlepszą i znajdzie Pan mnóstwo matek i dzieci które do dziś odczuwają skutki tamtejszych porodów, to chyba Pan sam jest świadomy.. 10:11, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mła nickMła nick

7 1

Oj Panie Radny. My już w powiecie puckim te zagrywki widzieliśmy nie raz i podziękujemy za kontynuację tej farsy...
Ma Pan niespełnione ambicje nie bycia tym "piereszym" ... tylko jest różnica między byciem pierwszym, a byciem prawdziwym liderem. To się ma, albo nie i proszę się z tym pogodzić.
Wiele może Pan poprawić, przestać krzyczeć, zacząć rozmawiać, zapomnieć o byciu bucem ... na prawdę wszystko może Pan jeszcze zmienić.
Tylko klasy pan nie kupi albo się nie nauczy.
I gdyby chociaż wybierał Pan mniej obciachowe środki przekazu.... bo ten portal to jest jakiś żart.
Gdyby to było rzutkie to poważne media same by to podchwyciły.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w życiu, ale takiego zdrowego. 21:34, 11.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AsiaAsia

1 0

Absolutnie się z Panią zgadzam. Tego Pana w ogóle nie interesuje los kobiet czy innych osób, które miałyby korzystać z tego szpitala. To jest człowiek, który nie ma szacunku do innych ludzi i wykorzystuje ich do własnych interesów, a jak są mu "bezużyteczni" pozbywa się ich bez skrupułów. Tutaj udaje wielkiego Pana prowadzącego, ale niestety ten kto miał okazję Pana Kowalskiego poznać szybko się przekonał, że dla tego człowieka nic innego się nie liczy, tylko własny interes i własny czubek nosa. Mimo, że inicjatywa zachowania puckiego szpitala jak najbardziej słuszna to nie wierzę w Pana "szczere" intencje. NIE KUPUJE!!! 👎 13:23, 14.06.2021


PucekPucek

5 1

Protest zawiedzionych pisowskich aparatczyków. 10:54, 12.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AsiaAsia

1 1

Absolutnie się z Panią zgadzam. Tego Pana w ogóle nie interesuje los kobiet czy innych osób, które miałyby korzystać z tego szpitala. To jest człowiek, który nie ma szacunku do innych ludzi i wykorzystuje ich do własnych interesów, a jak są mu "bezużyteczni" pozbywa się ich bez skrupułów. Tutaj udaje wielkiego Pana prowadzącego, ale niestety ten kto miał okazję Pana Kowalskiego poznać szybko się przekonał, że dla tego człowieka nic innego się nie liczy, tylko własny interes i własny czubek nosa. Mimo, że inicjatywa zachowania puckiego szpitala jak najbardziej słuszna to nie wierzę w Pana "szczere" intencje. NIE KUPUJE!!! 👎 13:23, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%