Zamknij
REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa bezlitosna dla Burmistrza Gołuńskiego! Radni mieli rację w sprawie kredytu!

08:02, 25.09.2021 | M.S
Skomentuj
REKLAMA

Wraca temat głośnej sprawy zaciągnięcia kredytu przez Gminę Kartuzy. Przypomnijmy, że 13 sierpnia Rada Miejska na wniosek Burmistrza podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu do 7 milionów złotych.

Sprawa wywołała wiele kontrowersji. Uchwała została przegłosowana zaledwie 1 głosem.

RIO interweniuje

Głos w tej sprawie zabrała teraz Regionalna Izba Obrachunkowa, która po analizie uchwały na posiedzeniu Kolegium stwierdziła naruszenie prawa polegające na niewskazaniu w treści uchwały na co kredyt ma zostać zaciągnięty oraz jaki jest harmonogram spłaty.

W uzasadnieniu do uchwały RIO wskazało:

Rada Miejska podejmując uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego powinna zatem wskazać przeznaczenie zaciąganych zobowiązań wynikające z uchwały budżetowej i kwot z tym przeznaczeniem związanych maksymalnie do wysokości limitów wynikających z uchwały budżetowej, a także okres spłaty tego zobowiązania.

Tymczasem Rada Miejska w Kartuzach, na mocy badanej uchwały, postanowiła zaciągnąć kredyt długoterminowy do kwoty 7 000 0000 zł, bez wskazania w treści normatywnej uchwały jego przeznaczenia zgodnego z treścią wynikającą z uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Kartuzy na rok 2021, a także bez wskazania okresu spłaty tego zobowiązania”.

Wbrew mieszkańcom

Chaotyczne i przypadkowe działania władz Kartuz nie pierwszy raz pokazują, że rządzący miastem i gminą nie mają strategii, nie wiedzą jak dobrze kierować zarządzanym majątkiem i narażają mieszkańców na wciąż rosnące koszty administracji.

Brak kreatywności władzy mieszkańcy muszą pokryć ze wspólnych gminnych pieniędzy. Zaciągnięte kredyty trzeba będzie spłacić. A póki co można odnieść wrażenie, że w gremiach kartuskiej władzy króluje stwierdzenie, że „po nas choćby potop”...

„Na poprzednich sesjach Urząd próbował nas zdyskredytować. Tymczasem Regionalna Izba Obrachunkowa potwierdziła, że nasze uwagi były jak najbardziej zasadne. Przepisy jasno stanowią, że należy wskazać na co mają zostać przeznaczone środki z kredytu. Nie można zaciągnąć zobowiązania nie wiadomo na co. Tym bardziej gdy mówimy o środkach publicznych. 

Argumenty Urzędu dotyczące tego, że wystarczające było wpisanie kredytu do projektu budżetu zostało bezlitośnie obnażone. Gdyby tak było to nie byłoby przecież konieczności podejmowania odrębnej uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu, do którego potrzebna jest bezwzględna większość! Ustawodawca celowo to tak zaprojektował.” - komentuje sprawę radny Tyberiusz Kriger.

Burmistrz Gołuński kontynuuje politykę jednoosobowego zarządzania Gminą Kartuzy. Skuteczność tej strategii jest jak widać bardzo wątpliwa, Sam burmistrz przecież stwierdził, że „Uruchomienie kredytu jest niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej gminy.”. Z treści tej jasno wynika, że bez kredytu gminie mogłoby zabraknąć środków na zapłatę wynagrodzeń czy rachunków.

Biorąc pod uwagę planowane zmiany w rządowym programie 500+, którego obsługa ma zostać od przyszłego roku odebrana gminom, widmo pojawienia się zarządu komisarycznego w Kartuzach z powodu zbyt wysokiego zadłużenia staje się jak najbardziej realne.

Taczki czy zaciskanie pasa i dalsza zgoda na zaciąganie kredytów

Pozostanie przy władzy ekipy burmistrza Gołuńskiego coraz mocniej uwidacznia, że Kartuzy staczają się po równi pochyłej. Gdzie jest granica wytrzymałości społeczeństwa miasta i gminy pokażą wybory samorządowe. Nie mniej jednak przez najbliższe 2 lata wiele się może wydarzyć i zakładając, że z budżetu odejdzie część pieniędzy z CIT, bo zostaną w kieszeniach mieszkańców, Gołuński będzie miała coraz większy problem związania końca z końcem.

To może prowadzić do spirali zaciągania kolejnych kredytów, by mieć fundusze na spłatę odsetek od odsetek za niespłacone zobowiązania. I tak Kartuzy będą pogrążać się w niebotycznych długach.

I nagle zdenerwowanie mieszkańców może zostać wyrażone taczkami przed Urzędem Miejskim...

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%