Zamknij
REKLAMA

Metropolia tak, ale czy na pewno w kształcie obecnie proponowanym? Czy jesteśmy świadkami narodzin separatyzmu i tęsknoty do Wolnego Miasta Gdańska?

14:18, 05.10.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: pomorskie.eu/Marcin Szumny/foto Aneta Brodzik / UMWP
Skomentuj
REKLAMA

Sejmik Województwa Pomorskiego głosami ekipy Marszałka Mieczysława Struka przyjął uchwałę w sprawie niezwłocznego rozpoczęcia prac nad ustawą o metropolii.

Uchwała w tej sprawie nie została podjęta jednogłośnie. Za jej przyjęciem głosowało 19 radnych, natomiast 11 radnych wstrzymało się od głosu.

Ponad jedna trzecia radnych ma odmienne zdanie niż zwolennicy metropolii

- Nie kwestionuję pożytków komunikacyjnych czy ekonomicznych metropolii – powiedział dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego z Gdyni. - Natomiast metropolia to coś więcej niż zagadnienia infrastruktury i finansów. I to nas różnicuje.

Pojmowanie metropolii jest główną osią odmiennych zdań. Część samorządowców z obecnymi władzami województwa pomorskiego chciałaby większej samodzielności i kompetencji, które dziś należą do władz państwowych.

Ważnym problemem jest również to, że wzmocnienie Trójmiasta i kilku gmin wokół może odbyć się kosztem pozostałych gmin województwa pomorskiego. Tych które nie załapią się do metropolii...

Czy to już separatyzm?

Poseł Piotr Adamowicz skwitował, że „ten problem tak naprawdę dotyczy tego, czy Polska ma być zarządzana centralnie, czy ma się składać z takich małych ojczyzn jak nasze województwo”. Pokazuje to, że ewidentnie mamy do czynienia z próbami rozbierania państwa polskiego. Nagły powrót, niby w aspekcie historycznym, do kultywowanie Wolnego Miasta Gdańska jasno uwidacznia tendencje separatystyczne, które w konsekwencji mogą prowadzić do oderwania Pomorza Wschodniego od Polski.

Taką narracją posługują się zwolennicy metropolii kładąc nacisk na wzmocnienie władzy w regionie, często niekontrolowalnej przez jakąkolwiek centralę, bo takich ma nie być...

„Sejmik Województwa Pomorskiego za nami, uchwała popierająca projekt pomorskiej ustawy metropolitalnej podjętą, ale niedosyt pozostał - może nawet niesmak. Dyskusja (dosyć gorąca) obnażyła brutalną prawdę, wielu radnych wojewódzkich PiS nie rozumie kwestii metropolitalnej i, co gorsza, zrozumieć nie chce. Nie rozumieją, że "w całej tej metropolii" chodzi o lepsze wykonywanie zadań publicznych, o nowe narzędzia usprawniające funkcjonowanie, o uporządkowanie współpracy komunalnej, w końcu o wyższy standard życia mieszkańców. Że metropolia to nie centralizacja (o zgrozo!), tylko nowa forma decentralizacji. Że metropolia to nie konkurencja dla gmin czy regionów, ale brakujące ogniwo systemu. Szczerze mówiąc, jestem zawiedziony. Spodziewałem się innych pytań czy polemik. "Wielka" polityka zawitała na ul. Okopowej, na szczęście znalazła się większość, za którą wszystkim głosującym radnym w imieniu Instytutu Metropolitalnego dziękuję! A Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot życzę dalszego powodzenia!” - stwierdził dr Jakub Szlachetko, prezes Instytutu Metropolitalnego.

Jedna ojczyzna, czy rozbicie dzielnicowe?

Obecni na sali obrad wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast z obszaru metropolitalnego zgodnie stwierdzili, że dla ich samorządów ta ustawa to ogromna szansa.

– Traktujemy to jako szansę dalszego rozwój Pomorza, z którego to rozwoju takie gminy jak moja, która liczy sześć i pół tysiąca mieszkańców, także skorzystają – podkreśliła Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia. – Już teraz współpracujemy i wspólnie realizujemy międzygminne projekty.

Wójt Pruszcza Gdańskiego Magdalena Kołodziejczak dodała, że ta sprawa jest niezwykle ważna: „Doszliśmy do granic naszych możliwości w realizacji niektórych przedsięwzięć”.

– Istnienie metropolii to fakt. Metropolia pobudza rozwój gospodarczy i kulturalny regionu. Dlatego potrzeba nam szybkiego uporządkowania prawnego funkcjonowania metropolii – stwierdził Jerzy Kozdroń, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w pomorskim sejmiku. – Nie można jednak doprowadzić do tego, że metropolia będzie się rozwijała na podstawie przywilejów podatkowych kosztem pozostałych samorządów.

Z kolei Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że radni PiS wstrzymają się od głosu. Argumentował to m.in. tym, że należy „tworzyć nowelizacje istniejących ustaw, a nie tworzyć nowe ustawy, które zabierają uprawnienia samorządom”.

Za podjęciem prac nad ustawą wypowiadali się parlamentarzyści KO: posłanka Agnieszka Pomaska i poseł Piotr Adamowicz oraz senatorowie Sławomir Rybicki i Ryszard Świlski.

Głos zabrał także obecny na sesji Marcin Horała, poseł PiS i wiceminister infrastruktury.

– Ta dyskusja rzeczywiście trwa już długo, ale wierzę, że jeśli będzie merytoryczna, to na pewno wypracujemy model możliwy do wdrożenia. Jeśli istotą proponowanej ustawy ma być koordynacja i usprawnianie realizacji przedsięwzięć na poziomie wyższym niż powiat czy gmina, to jestem za. Ale jeśli ma być elementem wzmacniania polaryzacji między metropolią a gminami poza jej obszarem, to jestem przeciw – oświadczył Marcin Horała.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: pomorskie.eu/Marcin Szumny/foto Aneta Brodzik / UMWP )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

wiatr od kaszubwiatr od kaszub

2 1

Tylko jedno pytanie ? co mają wspólnego działania gospodarcze z faktem że z Kaszubi do Gdańska muszą wjeżdżać przez Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk- to jest symbol niebezpiecznego separatyzmu i głupoty historycznej W mojej ocenie cała ta narracja gospodarcza to sposób na utrzymanie przy władzy zamkniętej kasty rządzącej naszym województwem 09:52, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zefirek z podlasiaZefirek z podlasia

1 1

"Wiatr od Kaszub" nie chcę być złośliwy, ale mam pytanie, czy miałeś dziadka z wehrmachtu? 15:37, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zefirek z podlasiaZefirek z podlasia

1 1

Zefirku nie wierzę w to że nie rozumiesz prostego tekst po prostu palisz głupa Nie masz nic wspólnego z zefirkiem Ty nawet nie jesteś mało inteligentnym bąkiem 21:38, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

0 1

*%#)!& z kaszub używaj znaków interpunkcyjnych, to może ktoś zrozumie twoje brednie. O inteligencji innych raczej się nie wypowiadaj, chyba, że uzupełnisz wykształcenie (zwłaszcza z historii). 23:21, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 DO Obiektywny DO Obiektywny

1 0

Jesteś tak samo obiektywny jak inteligentny . To chyba zrozumiesz ? 07:07, 08.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

1 0

Zabolało? 15:54, 08.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%