Zamknij
REKLAMA

Bryza głosem mieszkańców Gdyni. Do czego zmusiła prezydenta Szczurka?

11:24, 10.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

- Upór Prezydenta w sprawie niepublikowania własnych zarządzeń był dla nas niezrozumiały. Gdyński samorząd był w tym zakresie ewenementem w skali kraju. Prezydent pod wpływem naszej presji rozpoczął publikację co w gdyńskich realiach jawi się czymś na miarę przewrotu kopernikańskiego – mówi Sławomir Januszewski ze Stowarzyszenia Bryza.

Społecznicy, którzy od kilku lat zwracali uwagę prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi na fakt braku publikacji zarządzeń osiągnęli sukces. Najbardziej zdeterminowany był Sławomir Januszewski z Bryzy, który wielokrotnie informował opinię publiczną o ukrywaniu zarządzeń.

- Informacja publiczna to coś do czego mają prawo wszyscy obywatele w demokratycznym ustroju, dlatego cieszymy się, że mamy teraz trochę bardziej normalny samorząd. Cieszy nas też, że to wysiłki społeczników z Bryzy i Gdynianki, przyczyniły się do tej zmiany wizerunkowej gdyńskiego samorządu – dodaje S. Januszewski.

Przedstawiciele dwóch gdyńskich stowarzyszeń – Bryzy i Gdynianki postanowiły skierować do prokuratury wniosek przeciwko Wojciechowi Szczurkowi za notoryczne uchylanie się od obowiązku publikowania zarządzeń wydawanych jako Prezydent Miasta Gdyni.

Szczególnie dotyczy to zarządzeń, w których określana są kwestie majątkowe (finansowe) obciążające mieszkańców kolejny wzrostem wszelkich opłat.

Przez ostatnie 10 lat uzbierało się ponad 9 tysięcy zarządzeń, które nie ujrzały światła dziennego.

I nagle nastąpiła zmiana. Najpierw konspiracyjnie, bez medialnego szumu Gdyńskie Centrum Kontaktu zaczęło wysyłać informacje o tym, że od 2022 roku wszystkie zarządzenia Prezydenta Miasta Gdyni będą publikowane na stronach BIP.

Poniżej publikujemy treść rozsyłanych droga elektroniczną informacji z GCK

Gdyńskie Centrum Kontaktu informuje, że zgodnie z decyzją Prezydenta od roku 2022 wszystkie zarządzenia Prezydenta Miasta Gdyni podlegają publikacji na stronach BIP. W tym celu przygotowana została wyszukiwarka umożliwiająca prezentowanie zarządzeń oraz ich wyszukiwanie przez użytkowników na stronie BIP.

Wyszukiwarka będzie dostępna w dwóch miejscach na stronie BIP w zakładkach: Prawo lokalne / Zarządzenia prezydenta oraz Samorząd / Prezydent Miasta / Zarządzenia prezydenta

Dodawanie zarządzeń będzie odbywało się za pomocą przygotowanego formularza w panelu administracyjnym strony BIP pod adresem admin.um.gdynia.pl (ścieżka do publikacji zarządzeń w panelu administracyjnym została podana w załączniku).

Udostępniania w BIP zarządzeń Prezydenta Miasta dokonuje komórka organizacyjna Urzędu lub miejska jednostka organizacyjna odpowiedzialna za przygotowanie dokumentu niezwłocznie, nie późnej niż w ciągu 14 dni od daty podjęcia przedmiotowego zarządzenia.

Wydziały urzędu pobierają zarządzenia w formacie pdf. umieszczone w zakładce Repozytorium w Sidas, a jednostki organizacyjne otrzymają mailem z Wydziału Organizacyjnego skany podjętych zarządzeń po każdym kolegium. Zarządzenia publikują pracownicy poszczególnych komórek/jednostek posiadający uprawnienia do publikacji treści na stronach BIP.

Każda komórka organizacyjna urzędu oraz każda jednostka organizacyjna miasta Gdyni ma obowiązek publikacji zarządzeń samodzielnie. W przypadku gdy do opublikowanego zarządzenia pojawi się dokument zmieniający jego treść lub uchylający dane zarządzenia, obowiązkowo należy dodając nowy dokument powiązać go z istniejącym. Szczegółowy opis wraz z instrukcją znajduje się w załączniku do maila.

Jednocześnie zwracam uwagę na konieczność zanonimizowania przygotowanych przez Państwa wydział zarządzeń pod kątem tajemnic ustawowo chronionych na zasadach określonych w art. 5 ust. 1-2b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2020 poz. 2176). Instrukcja stosowania zasad anonimizacji danych znajduje się w zał. 6 (str. 34) do zarządzenia nr 3230/21/VIII/P w sprawie ustanowienia Polityki ochrony danych osobowych w Urzędzie Miasta Gdyni.

Proszę Państwa kierowników komórek organizacyjnych oraz dyrektorów jednostek o zapoznanie z wprowadzonymi zasadami wszystkich swoich pracowników. Szczegółowych informacji udzielamy pod numerami 21-09 i 21-13.”

Po wielu miesiącach walki Sławomir Januszewski osiągnął sukces.

Czy zbliża nas to do normalności? Nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca. Przed społecznikami jeszcze dużo pracy.

Stowarzyszenia Bryza i Gdynianka, w listopadzie ub.r. skierowały w tej sprawie wniosek do prokuratury.

Nie czekając na jej decyzję, Wojciech Szczurek od 1 stycznia zalecił urzędnikom publikowanie w sieci wszystkich zarządzeń.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

BogdanBogdan

1 0

Jedna jaskółka nie czyni wiosny. Obserwuję działalnośc Bryzy i jestem pod wrażeniem, ale to stanowczo za mało. Pan Januszewski powinien zebrać wokół siebie ludzi i prześwietlić dokładnie urząd i dygnitarzy. Ludzie muszą wiedzieć skąd wzięło się tak ogromne zadłużenie miasta. Gdzieś ten miliard musiał pójść. Im więcej takiej społecznej kontroli, tym więcej wyjdzie na jaw. 11:34, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zaraz momentzaraz moment

1 0

A co z tymi 9 tys. nieopublikowanych zarządzeń z lat ubiegłych? Czyżby już w niszczarce czy może jakieś archiwum nagle spłonie? Natychmiast opublikować to wszystko! Tam się kryją najciemniejsze sekrety władzuni jak sądzę i każdy z nich należałoby obejrzeć bardzo starannie. 09:15, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%