Zamknij
REKLAMA

Pojawiły się załączniki! Czy teraz kolej na tunel, węzeł i podwyżki dla kierowców?

08.42, 22.11.2022 ps Aktualizacja: 18.20, 22.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkańcy Gdyni muszą o wszystko walczyć z władzami miasta. Te same z siebie nie zrobią nic. Pokazały to działania Bryzy i Gdynianki dotyczące jawności publikacji zarządzeń prezydenta Gdyni.

Kolejna sprawa dotyczy załączników w odpowiedziach na interpelację radnych.

Jeszcze na początku listopada próżno było szukać załączników, a są one integralną częścią odpowiedzi, więc winny być zamieszczane na BIPie Urzędu Miasta Gdyni. Tak jednak nie było.

Sprawa stanęła na ostrzu noże, kiedy mieszkańcy chcieli poznać ilość boisk wykonanych z funduszy zewnętrznych i tym samym ich dostępność winna być bezpłatna.

Opis tych boisk winien znajdować się w odpowiedzi na interpelację radnego Marcina Bełbota.

Dudziński podjął interwencję

Jeszcze 7 listopada (również 8.11.) załączników nie było

Wtedy radny Marek Dudziński postanowił działać. Zadeklarował, że zgłosi sprawę do prokuratury, że władze Gdyni utrudniają mieszkańcom dostęp do informacji publicznej.

Dudziński: „daję im tydzień na publikację załączników” - ogłosił.

I zadziałało!

W Święto Niepodległości gdynian czekała pozytywna niespodzianka. Na BIPie w odpowiedziach na interpelacje radnych pojawiły się załączniki. Okazało się, że można je zamieścić, że wcale nie są pojemnościowo jakieś „kosmicznie” wielkie i z powodzeniem (jak zresztą budżet miasta czy plany zagospodarowania przestrzennego) można je scalać z odpowiedziami i wrzucać do sieci.

„Nieskromnie powiem, że osiągnąłem duży sukces. W wyniku mojej interwencji doszło do dużej zmiany, o którą dotychczas zabiegałem najpierw w kuluarach. Prosiłem, aby osoby odpowiedzialne za publikowanie odpowiedzi na nasze interpelacje na stronie urzędu miasta dołączały również załączniki będące ich bardzo ważnym elementem. Proszę wyobrazić sobie, że na stronie widzieli Państwo pismo jednego z wiceprezydentów, gdzie było odniesienie do załącznika… którego nie opublikowano. W moim przekonaniu to zupełnie nietransparentne. Mało tego, mogło być nawet przestępstwem z art. 231 Kodeksu Karnego, tj. niedopełnieniem obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.

Ogłosiłem więc publicznie, że daję tydzień Prezydentowi na dopełnienie obowiązku i dołączenie załączników do treści odpowiedzi na interpelację. Inaczej zgłaszam do prokuratury.

Jeszcze przed otrzymaniem odpowiedzi z urzędu zauważyłem, że w odpowiedziach na interpelacje, gdzie dotychczas nie były opublikowane załączniki… nagle się pojawiły! Jak chociażby np. w przypadku interpelacji z 20 maja 2022 ws. lokalizacji jednostek Urzędu Miasta oraz jednostek organizacyjnych. Gdzie w załącznikach były podane informacje nt. wynajmowanych od prywatnych podmiotów lokalizacji dla jednostek miejskich wraz z ich kosztem. A także informacje jakie lokale użytkowe wynajmuje Miasto.

Szkoda, że nie dało się prośbą, tylko trzeba było groźbą. To sprawia, że pozwoliłem stworzyć sobie nowe gdyńskie powiedzenie: Słowo na „P”, którego trzeba użyć, aby urząd zrobił co do niego należy? Nie, nie „proszę”. Tylko „prokuratura”.

podsumowuje radny Marek Dudziński.

Czas na tunel na Puckiej i Węzeł Karwiny?

A swoją drogą, może warto by radny Dudziński w podobny sposób zadziałał z budowa tunelu na Puckiej, rzeczywistą realizacją inwestycji „Węzeł Karwiny”, czy podwyżkami dla kierowców komunikacji miejskiej?

Lista takich życzeń jest przeraźliwie długa, może konkurować z Nilem lub Amazonką. Bo to opłaty za parkowanie, wycinka drzew, naprawa Estakady, powrót „Otwartej Szkoły”, zatrzymanie uciekających z Gdyni przedsiębiorców, czy równe traktowanie klubów sportowych.

- Jak widać interpelacja może działać na rzecz mieszkańców również po udzieleniu odpowiedzi przez władze Gdyni – mówi radny Marcin Bełbot. - Bo taka jej rola. Mieszkańcy po to zgłaszają radnym problemy, by ci kontrolowali władzę. Jej obowiązkiem natomiast jest udzielenie odpowiedzi. Bardzo cieszę się, że to moja interpelacja stała się przyczyną naprawienia tej skandalicznej praktyki niezamieszczania załączników.

(ps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

antyGryzońantyGryzoń

2 0

Masakra z tym urzędem w Gdyni. Szczurek siedzi tam 25 lat za biurkiem i to widać słychać i czuć. Niedawno przecież buchnęła wiadomość, że kolejna duża stocznia ucieka z Gdyni do Gdańska, a te śmieszne towarzycho chwali się jakimiś certyfikatami na miasto przyjazne nie wiadomo już komu... 09:49, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%