Zamknij
REKLAMA

Martyna Regent: "Dlaczego tuja została ścięta? Sprawdzamy"

20.29, 01.12.2022 ps/fotoscreen Polanka dla wszystkich/FB Aktualizacja: 21.14, 01.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

W bardzo wielu sytuacjach, na pierwszy rzut oka nie do rozwiązania, niby nie do pokonania mocarni decydenci padają przez drobnostki. Czy tak będzie z rządzącą Gdynią Samorządnością Wojciecha Szczurka? Czy niczemu nie winna tuja sprzed Urzędu Miasta stanie się przysłowiowym gwoździem do trumny?

Sprawa wyciętego drzewka stała się już jednym z głównych tematów nie tylko w Gdyni. Gdyńska wycięta tuja pojawiła się na demotywatory.pl i kwejk.pl

A wszystko zaczęło się od wspólnej inicjatywy Polanki dla wszystkich i Bryzy. Kiedy Martyna Regent i Sławomir Januszewski i zapowiedzieli akcję dekorowania wysokiej tui przed Urzędem Miasta Gdyni zaczęło się dziać! W konsekwencji drzewko wycięto.

Społecznicy ubrali pozostawione mniejsze, które póki co uniknęło "topora". Ale sprawa poruszyła wiele osób i zaczął się polityczny grill. Z fajnej, mogącej integrować mieszkańców akcji inicjatorzy wycięcia żywotnika zrobili polityczną awanturę. Teraz trwa trójmiejska "debata" poprzez media i portale społecznościowe.

A każdym razie Polanka dla wszystkich nie ma zamiaru odpuścić. Na FB pojawił się filmik (na końcu artykułu), w którym Martyna Regent przedstawia sytuację.

"W sobotę wieczorem, kiedy otrzymaliśmy zdjęcie wyciętej tui, wysłaliśmy do miasta kilka pytań." - informuje.

Społecznicy zawnioskowali o:

1. Decyzję o wycince drzewa (tuja) wyciętej w ostatnich dniach na skrzyżowaniu ulicy Świętojańskiej i Al. Marszałka Piłsudskiego (zdjęcie w załączniku) wraz ze wszystkimi załącznikami.

2. Opinię dendrologiczną potwierdzającą zły stan zdrowotny wyciętego drzewa.

3. Informację kto złożył wniosek o wycinkę drzewa i treść tego wniosku.

4. Informację czy w tym roku planowany jest zakup miejskiej choinki bożonarodzeniowej, podanie szacunkowego kosztu jej zakupu, transportu, dekoracji oraz usunięcia.

"Dopóki nie mamy oficjalnej odpowiedzi, polegamy na komunikatach medialnych miasta. Starają się one odeprzeć zarzut, że wycinka była reakcją miasta na oddolną akcję ubierania tui przez mieszkańców.

W tekście opublikowanym na łamach whiteMAD (link w komentarzu), a także w wypowiedzi Jakuba Ubych, radnego Gdyni w grupie "Gdynia o Wszystkim" na Facebooku pojawiła się informacja, że wycinka została zaplanowana i zrealizowana w ramach budowy III Etapu Parku Centralnego."

- czytamy dalej w stanowisku Polanki dla wszystkich.

Miasto tłumaczy się tym, że wycięcie żywotnika związane jest z budową Parku Centralnego. Drzewo jednak nie znalazło się w przestrzeni ogrodzonej jako plac budowy. Płot postawiono obok, dosłownie kilkadziesiąt centymetrów. Nie było by więc większego problemu, gdyby tuja znalazła się "za płotem". Wtedy społecznicy nie wpadliby na pomysł dekorowania czegoś co jest poza zasięgiem.

"Pytamy zatem: Dlaczego teren, na którym stała, nie jest objęty ogrodzeniem placu budowy?" - ripostuje Polanka dla wszystkich.

W tej sprawie również zostały złożone pytania. Społecznicy zawnioskowali o:

1. Harmonogram budowy III etapu Parku Centralnego uwzględniający planowaną wycinkę drzew i krzewów.

2. Dokumentację techniczną III etapu Parku Centralnego wraz z mapami i załącznikami.

3. Korespondencję pomiędzy Urzędem a wykonawcą z ostatnich dwóch tygodni.

Kupą, mości panowie i panie!

"Podzielimy się wiedzą, kiedy rozwikłamy tę zagadkę. Tymczasem zachęcamy do udekorowania resztek zieleni, które tam jeszcze przetrwały." - informują społecznicy.

Polanka dla wszystkich dziękuje Młodzi na rzecz Gdyni - Gdynianka za aktywne włączenie się do akcji!

#wszystkichnasniewytniecie

Podają też bardzo istotną dla gdynian informację

"Dzwoniliśmy do Biura Plastyka Miasta. Tam dowiedzieliśmy się, że ciętej choinki miejskiej w tym roku nie będzie. Jedyna choinka to ta, która stanie w mieście w ramach iluminacji na Placu Grunwaldzkim."

(ps/fotoscreen Polanka dla wszystkich/FB)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%