Zamknij
REKLAMA

Caritas w Czarnem cały czas ma ręce pełne roboty. Niosą pomoc nie dla poklasku a z potrzeby serca

13:27, 03.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Caritas Czarne
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkańcy Czarnego oraz okolicznych wiosek bardzo sobie cenią zaangażowanie wolontariuszy działających w czarneńskim Caritas, które przynależy do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kilkunastoosobowa drużyna Caritasu z Czarnego nie daje o sobie zapomnieć, nie ma miesiąca a nawet tygodnia aby bliźni nie skorzystali z ich pomocy.

Ostatnie duża akcja to zbiórka na operację Ewy.

Ewa ma 29 lat, cierpi na zespół Dandy-Walkera. Nie porusza się samodzielnie, przechodzi małe odległości z asekuracją lub w pionizatorze. Dzięki operacji zaplanowanej przez prof. dr hab. med. Marka Napiontka. 29-letnia Ewa ma szansę stanąć na własnych nogach już w listopadzie 2021. Koszt operacji na dzień dzisiejszy to 20 000 złotych. Jednak ta suma do przyszłego roku może być większa o kilka tysięcy. Dodatkowo doliczając dojazd. Mama Ewy niedawno zakończyła z powodzeniem leczenie nowotworowe. Jednak jest już coraz starsza i trudno Jej zebrać tak dużą sumę pieniędzy w tak krótkim czasie.

Udało się już zabrać całą kwotę i pieniądze zostały przekazane mamie Ewy.

Bardzo mocno wolontariusze Caritasu włączyli się do zbierania funduszy na leczenie 11 letniej Julki z Czarnego.

Warto wymienić działania, które sprawiają uśmiech na twarzy u osób potrzebujących. Osoby ubogie mogą liczyć na regularną pomoc żywnościową, a przed świętami organizowana jest wspólnie z Ośrodkiem Szkolenia i Wychowania w Człuchowie oraz Stowarzyszeniem „Brygada Inki” akcja pomocy osobom samotnym, gdzie zawożone są bezpośrednio do domu posiłki związane z danym typem świąt. Warto dodać iż w zbiórkę żywności w marketach członkom Caritasu pomagają miejscowi harcerze i młodzi strażacy. Zarząd Caritasu zabiega przed okresem grzewczym o opał i specjalne karty na bezpłatny wykup leków. Od kilku lat Caritas Czarne zakupuje chodziki, łóżka i materace przeciwodleżynowe, które następnie użycza chorym, aby ulżyć w ich cierpieniu.

Gdy zaistnieje potrzeba, za zgodą miejscowego proboszcza organizowane są zbiórki pieniężne po mszach niedzielnych. Są to wyjątkowe sytuacje, ale jednak mają one miejsce. Zazwyczaj takie akcje prowadzone są dla osób wymagających kosztownego leczenia.

W październiku ubiegłego roku Caritas Parafii Czarne prosił o zgłaszanie się osób, będących w trudnej sytuacji finansowej, chętnych do otrzymania kart do apteki na zakup leków o wartości 100zł. Do kart uprawnione będą osoby, których wydatek miesięczny na lekarstwa wynosi minimum 100zł.

Caritas Czarne oferuje wypożyczenie balkoników dla osób chorych i potrzebujących.

Zbiórki prowadzone są od dawna. Zaangażowanie członków i wolontariuszy Caritasu widoczne jest w wielu miejscach. Przez ponad 20 lat działalności pomoc trafiła już do ogromnej grupy mieszkańców miasta i gminy Czarne.

Żywność wielokrotnie zbierano w marketach Biedronka i Polo. Prywatni darczyńcy również dostarczają produktu spożywcze,które potem trafiają do potrzebujących.

Nie robią tego na pokaz, nie oczekują oklasków i splendoru.

Nie organizują specjalnych festynów i nie „wkręcają” w swoje akcje np. hierarchów kościelnych. Wszystko czynione jest dla ludzi, bez oczekiwania jakiejkolwiek zapłaty. Nie budują sobie żadnego przedwyborczego wizerunku.

Na ludzi z Caritasu zawsze można liczyć. Ich niesienie pomocy to nie udawanie, to rzeczywista służba!

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Caritas Czarne)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Ciocia StasiaCiocia Stasia

4 0

Tylko dla poklasku...i ten artykuł jest dla poklasku....i na zdjęciu też się do poklasku ustawili. Jeśli się nie chce poklasku to się artykułu nie pisze i do zdjęć nie pozuje 12:27, 06.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Robin HoodRobin Hood

0 1

Co, żal dupe ściska? Od dziesiątek lat Caritas działa na rzecz mieszkańców Czarnego, a teraz komuchy próbują zawłaszczyć sprawę i jako rzecznika trepa wyznaczyli 14:36, 06.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

1 0

Caritas pomaga od lat. A te wszystkie nowe organizacyjki tylko żerują na ludziach i wciskają im, że są charytatywne. 08:31, 08.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%