Zamknij
REKLAMA

Pomorska Młodzież Wszechpolska wybrała nowe władze

11:40, 20.11.2021 | hs za: MWPomorze
Skomentuj
REKLAMA

30 października odbył się w Gdańsku Zjazd Okręgu Pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej. Wszechpolacy tłumnie przybyli do Gdańska, aby wybrać nowe władze okręgu oraz dokonać zaprzysiężenia kandydatów na pełnoprawnych członków MW.

"Z racji na katolicki charakter organizacji, wydarzenie rozpoczęto od odprawienia Mszy Świętej w intencji działaczy MW oraz za duszę naszego śp. kolegi Tomka, byłego prezesa MW Gdańsk." - informują Wszechpolacy.

Następnie odbył się oficjalny zjazd uświetniony przemówieniami gośćmi m.in. posła na sejm i byłego prezesa pomorskiej MW, Michała Urbaniaka; sekretarza MW Mateusza Pławskiego, członka Zarządu Głównego Ruchu Narodowego Krzysztofa Szymańskiego; byłego sekretarza MW Łukasza Walczaka. Zaprezentowane zostały również badania nad historią pomorskiej Młodzieży Wszechpolskiej w okresie III RP i sprawozdanie z działalności okręgu podczas poprzedniej kadencji zarządu okręgu. 

Podczas części wyborczej zjazdu, na kolejną kadencję prezesa okręgu jednogłośnie został wybrany Rafał Buca. 

Szczególnie ważnym wydarzeniem podczas zjazdu był moment zaprzysiężenia nowych Wszechpolaków, którzy ukończyli półroczny staż kandydacki zwieńczony symbolicznym wpięciem przez prezesa szczerbców w marynarki nowych działaczy. 

"Nowy zarząd Okręgu Pomorskiego oraz pozostali działacze są gotowi i zmotywowani do podejmowania nowych wyzwań i budowania Polski wielkiej i katolickiej." - podkreślają Wszechpolacy.

Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska jest kontynuacją przedwojennego Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Zrzesza młodzież celem wychowania i ukształtowania jej zgodne z ideą narodową i wartościami katolickimi.

Początki Młodzieży Wszechpolskiej sięgają 1922 roku. Wtedy to, w dniach 25 – 26 marca, przedstawiciele kół Narodowego Związku Młodzieży Akademickiej (NZMA) powołali do życia nową organizację o nazwie Młodzież Wszechpolska – Związek Akademicki. Jak wspominał Włodzimierz Zychowicz, działacz Młodzieży Wszechpolskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach trzydziestych: Młodzieżą Wszechpolską tworzyli kombatanci walk o polski Lwów z Ukraińcami oraz z bolszewizmem w 1920 roku. Stąd ich ciąga gotowość do twardej i niekiedy bezpośredniej walki na terenach krajowych uczelni o wpływy w młodym pokoleniu.

Nową Deklarację Ideową przyjęto na Zjeździe Założycielskim 2 grudnia 1989 roku, podczas którego oficjalnie reaktywowano Młodzież Wszechpolską, w Collegium Novum Uniwersytetu Poznańskiego.

Więcej o działaniach pomorskich Wszechpolaków: https://www.facebook.com/mwpomorskie

(hs za: MWPomorze)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%