Zamknij
REKLAMA

Coraz więcej chętnych na prawo jazdy na Pomorzu. Jaki był mijający rok w PORD?

23:00, 30.12.2021 | hs za: pomorskie.eu/Aleksander Olszak/foto facebook.com/PORD
Skomentuj
REKLAMA

Ośrodki ruchu drogowego w Gdańsku, Gdyni, Chojnicach i Słupsku zna każdy, kto zdawał egzamin na prawo jazdy w naszym regionie. Takich osób jest coraz więcej niż w minionych latach. Tylko w kończącym się 2021 r. odbyło się ponad 103 tys. egzaminów. Co jeszcze działo się w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego?

W województwie pomorskim egzaminy dla przyszłych kierowców odbywają się w PORD w Gdańsku (Gdańsk, Gdynia, Chojnice) oraz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Słupsku

Tysiące egzaminów

Do egzaminu na prawo jazdy musi przystąpić każdy, kto chce kierować pojazdami mechanicznymi.

– Tylko w trzech ośrodkach do końca listopada b.r. w Gdańsku, Gdyni i w Chojnicach przeprowadziliśmy ponad 103 tys. egzaminów – informuje Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. – Pomimo trwającej pandemii nie odwołaliśmy w tym roku ani jednego egzaminu. Zorganizowaliśmy ponad 10 tys. egzaminów więcej niż w 2019 r., a w 2020 było ich ok. 70 tys., kiedy to ośrodki z powodu pandemii były czasowo zamykane W tym roku przeprowadziliśmy również 380 egzaminów dla osób, które utraciły prawo jazdy – wylicza Nowak.

Co ciekawe, w PORD odbywają się nie tylko egzaminy dla przyszłych kierowców, ale również dla kandydatów na instruktorów czy egzaminatorów.

 – Cały czas, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odbywają się także m. in. kursy zmniejszające liczbę punktów karnych, kursy reedukacyjne, uprawniające do kierowania ruchem oraz dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów.

Co słychać w Chojnicach?

Rok 2021 to pierwszy, pełny rok działalności filii PORD w Chojnicach, która prężnie się rozwija. Ośrodek został uruchomiony jesienią 2020 r.

– Wcześniej kursanci, którzy chcieli zdobyć prawo jazdy egzamin zdawali np. w Bydgoszczy czy w Pile, czyli w miastach oddalonych od Chojnic o kilkadziesiąt kilometrów. Dzięki naszej filii, wiedzę i umiejętności kandydatów można weryfikować na miejscu, w Chojnicach – podkreśla dyrektor Nowak.

Obywają się tam egzaminy kategorii B, B1, B automat oraz motocyklowe.

– W ostatnim czasie zatrudniliśmy kolejnych egzaminatorów, a w planie mamy również rozbudowę ośrodka. Chcemy zaadaptować dodatkowe pomieszczenia na sale egzaminacyjne oraz wykładowe – dodaje.

Łącznie w województwie pomorskim egzaminy na prawo jazdy przeprowadzane są w czterech lokalizacjach, tj. w: Gdańsku, Gdyni, Słupsku oraz Chojnicach. Co istotne, również w Chojnicach organizujemy szkolenia z zakresu redukcji punktów karnych, kursy reedukacyjne oraz kierowanie ruchem.

Nie tylko egzaminy

Działalność Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego to nie tylko egzaminowanie przyszłych kierowców. W PORD szkolą się także przyszli instruktorzy nauki jazdy oraz kierowcy zawodowi, którzy regularnie muszą odnawiać uprawnienia.

Mocno stawiamy na edukację. Prowadzimy liczne akcje związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego – informuje dyrektor PORD. Co istotne, działalność edukacyjna nie jest ograniczana tylko i wyłącznie do kierowców. – Nasze działania kierujemy do pieszych, a w tym roku szczególnie w kierunku rowerzystów, czego dowodem jest innowacyjny projekt „Pomorze na Rowerze” stworzony wspólnie przez PORD i „Fundację na Rowerze”. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym oraz zaproszenie do dialogu między wszystkimi użytkownikami dróg. – wyjaśnia.

W ramach tego przedsięwzięcia odbywały się m. in. bezpłatne rowerowe lekcje jazdy po drogach Trójmiasta dla każdego dorosłego rowerzysty.

– Część działań w 2021r. związanych z promowaniem BRD przeprowadziliśmy za pośrednictwem Internetu, wykorzystując m.in. własną stronę internetową, portal społecznościowy Facebook, czy platformy komunikacyjne do webinarów – mówi dyrektor PORD.

Dużo działo się również na Autodromie Pomorze w Pszczółkach.

– Odbyło się wiele szkoleń i ćwiczeń, które np. symulowały wypadek drogowy, w którym zderzył się autobus przewożący dzieci do szkoły z samochodami osobowymi i motocyklem, Uczestniczyli w nich strażacy z jednostek powiatu gdańskiego – opisuje.

W Pszczółkach szkolili się także policjanci z grupy „SPEED”. Dodatkowo, ze względu na zamknięcie szkół i brak możliwości uzyskania przez dzieci karty rowerowej, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku organizował szkolenia oraz egzaminy dla uczniów szkół podstawowych.

(hs za: pomorskie.eu/Aleksander Olszak/foto facebook.com/PORD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%