Zamknij
REKLAMA

Wilki w Czarnem?

07:51, 29.07.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz za: iszczecinek.pl
Skomentuj
REKLAMA

Poranne spotkanie z wilkiem w Leśnictwie Jeleń. Nagranie udostępniło na swoim profilu w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Czarnobór, a jego autorem jest Paweł Sztyler.

Nadleśnictwo Czarnobór graniczy z Nadleśnictwem Czarne Człuchowskie. W związku z tym mieszkańcy gminy Czarne muszą być przygotowani na spotkanie z tym wspaniałym leśnym drapieżnikiem, który niesprowokowany nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

To one są u siebie, a my – ludzie – jesteśmy tam gośćmi

O informacje na temat ewentualnych migracji wilka na teren lasów i łąk gminy Czarne rozmawiamy z Lidią Bojar-Birosz, rzecznikiem prasowym Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie.

Czy na terenie Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie obserwowane są migracje wilków?

Na terenie Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie jest zauważalna obecność wilków. Potwierdzają to zarówno leśniczowie, jak i myśliwi oraz ślady bytowania wilków pozostawione w lesie (ekskrementy, tropy, resztki upolowanej zwierzyny).

Ile sztuk zwierzyny mogą liczyć watahy pojawiające się w czarnieńskich lasach?

Nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnej liczebności miejscowych watah. Widywano po kilka osobników.

Czy prezentowany przez Nadleśnictwo Czarnobór wilk może wraz ze swoją watahą przemieścić się na teren gminy Czarne?

Wilk jest zwierzęciem, który w czasie doby może przejść nawet kilkadziesiąt kilometrów, a więc istnieje prawdopodobieństwo przemieszczenia się zaobserwowanych zwierząt na tereny leśne Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie.

Czy Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie prowadzi działania edukacyjne wśród mieszkańców związane z profilkatyką kontaktów z wilkami?

Zawsze w czasie pogadanek z dziećmi i młodzieżą, czy też wystawianych przez Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie stoisk edukacyjnych, przekazywane są informacje na temat zwierząt zamieszkujących nasze lasy (w tym również wilka). Omawia się, jak ludzie winni zachowywać się w lesie oraz podczas bezpośrednich kontaktów ze zwierzętami. Należy pamiętać, iż to one są u siebie, a my – ludzie – jesteśmy tam gośćmi.

Czy na terenie Waszego Nadleśnictwa doszło w ostatnich 5 latach do jakichkolwiek ataków na ludzi lub zwierzęta domowe?

Nic nam nie wiadomo o takich incydentach.

W jaki sposób Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie ostrzega mieszkańców przed pojawieniem się wilków?

Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie nie widzi potrzeby „ostrzegania” przed wilkami. Demonizowanie wilka, jako zwierzęcia niebezpiecznego, przed którym trzeba ostrzegać ludzi może przynieść złe skutki w postaci negatywnego nastawienia do wilków społeczności lokalnej. Wilk jest zwierzęciem skrytym i płochliwym w stosunku do człowieka. Podczas akcji edukacyjnych omawiane są zasady zachowania się w lesie oraz postępowania przy kontaktach ze zwierzyną.

Co grozi za zabicie wilka?

Za zabicie wilka grożą kary przewidziane obowiązującymi przepisami prawa.

Od 1998 roku wilki są chronione w całym kraju, co reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Czy spotkanie wilka jest powodem do niepokoju?

Jak należy się zachować, kiedy spotka się wilka? Wokół wilków krąży wiele legend podsycanych nierzetelnymi informacjami medialnymi. Dlatego warto przeczytać, jak zachować się podczas zetknięcia z wilkiem.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
 • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
 • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
 • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
 • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą.  Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
 • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji mBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
 • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
 • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
 • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
 • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach.

Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

 • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
 • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
 • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
 • Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
 • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej informacji na temat wilków, sposobach ochrony inwentarza, odszkodowaniach od szkód powodowanych przez te drapieżniki oraz o narastającym problemie kłusownictwa na wilkach można tutaj znaleźć.

Tekst powstał na podstawie informacji zebranych przez SDN „Wilk”.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: iszczecinek.pl )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%