Poranne spotkanie z wilkiem w Leśnictwie Jeleń. Nagranie udostępniło na swoim profilu w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Czarnobór, a jego autorem jest Paweł Sztyler.
Nadleśnictwo Czarnobór graniczy z Nadleśnictwem Czarne Człuchowskie. W związku z tym mieszkańcy gminy Czarne muszą być przygotowani na spotkanie z tym wspaniałym leśnym drapieżnikiem, który niesprowokowany nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
O informacje na temat ewentualnych migracji wilka na teren lasów i łąk gminy Czarne rozmawiamy z Lidią Bojar-Birosz, rzecznikiem prasowym Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie.
Czy na terenie Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie obserwowane są migracje wilków?
Na terenie Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie jest zauważalna obecność wilków. Potwierdzają to zarówno leśniczowie, jak i myśliwi oraz ślady bytowania wilków pozostawione w lesie (ekskrementy, tropy, resztki upolowanej zwierzyny).
Ile sztuk zwierzyny mogą liczyć watahy pojawiające się w czarnieńskich lasach?
Nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnej liczebności miejscowych watah. Widywano po kilka osobników.
Czy prezentowany przez Nadleśnictwo Czarnobór wilk może wraz ze swoją watahą przemieścić się na teren gminy Czarne?
Wilk jest zwierzęciem, który w czasie doby może przejść nawet kilkadziesiąt kilometrów, a więc istnieje prawdopodobieństwo przemieszczenia się zaobserwowanych zwierząt na tereny leśne Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie.
Czy Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie prowadzi działania edukacyjne wśród mieszkańców związane z profilkatyką kontaktów z wilkami?
Zawsze w czasie pogadanek z dziećmi i młodzieżą, czy też wystawianych przez Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie stoisk edukacyjnych, przekazywane są informacje na temat zwierząt zamieszkujących nasze lasy (w tym również wilka). Omawia się, jak ludzie winni zachowywać się w lesie oraz podczas bezpośrednich kontaktów ze zwierzętami. Należy pamiętać, iż to one są u siebie, a my – ludzie – jesteśmy tam gośćmi.
Czy na terenie Waszego Nadleśnictwa doszło w ostatnich 5 latach do jakichkolwiek ataków na ludzi lub zwierzęta domowe?
Nic nam nie wiadomo o takich incydentach.
W jaki sposób Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie ostrzega mieszkańców przed pojawieniem się wilków?
Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie nie widzi potrzeby „ostrzegania” przed wilkami. Demonizowanie wilka, jako zwierzęcia niebezpiecznego, przed którym trzeba ostrzegać ludzi może przynieść złe skutki w postaci negatywnego nastawienia do wilków społeczności lokalnej. Wilk jest zwierzęciem skrytym i płochliwym w stosunku do człowieka. Podczas akcji edukacyjnych omawiane są zasady zachowania się w lesie oraz postępowania przy kontaktach ze zwierzyną.
Co grozi za zabicie wilka?
Za zabicie wilka grożą kary przewidziane obowiązującymi przepisami prawa.
Od 1998 roku wilki są chronione w całym kraju, co reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Jak należy się zachować, kiedy spotka się wilka? Wokół wilków krąży wiele legend podsycanych nierzetelnymi informacjami medialnymi. Dlatego warto przeczytać, jak zachować się podczas zetknięcia z wilkiem.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Więcej informacji na temat wilków, sposobach ochrony inwentarza, odszkodowaniach od szkód powodowanych przez te drapieżniki oraz o narastającym problemie kłusownictwa na wilkach można tutaj znaleźć.
Tekst powstał na podstawie informacji zebranych przez SDN „Wilk”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz