Zamknij
REKLAMA

Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 4 mln osób

23:13, 12.06.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak poinformowała SG, w sobotę do Polski z Ukrainy wjechało 24,9 tys. osób, a w niedzielę do godz. 7 rano przybyło 6,8 tys. osób.

Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4 mln osób - poinformowała w niedzielę SG. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,9 tys. osób - dodano.

W sobotę z Polski na Ukrainę odprawiono 28 tys. osób.

24 lutego 2022 Rosja przeprowadziła inwazję na Ukrainę.

W niedzielę mija 109. dzień wojny. (PAP)

11 czerwca premier Mateusz Morawiecki na obchodach 40 lecia Solidarności Walczącej we Wrocławiu powiedział:

"Wierzę, że dzisiejsza walka Ukrainy jest swego rodzaju kontynuacją walki Solidarności Walczącej."

Dzieci z Ukrainy, które uczą się zdalnie, otrzymują sprzęt komputerowy w ramach akcji „Szkoła dla Was”. Inicjatywa to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki, GovTech, Związku Cyfrowa Polska oraz Poczty Polskiej i Fundacji Wolność i Demokracja. Dziś w siedzibie MEiN grupa ukraińskich dzieci wraz z opiekunami odebrała laptopy, które posłużą im do nauki zdalnej.

– Bardzo się cieszę, że dzieci i młodzieży z Ukrainy otrzymują tego rodzaju sprzęt, który jest potrzebny do tego, by byli w kontakcie ze swoimi szkołami ukraińskimi – mówił minister Przemysław Czarnek. Podkreślił, że w obecnej sytuacji sprzęt komputerowy to niezbędne narzędzie do pogłębiania wiedzy i rozwoju intelektualnego ukraińskich uczniów. 

Szef MEiN dziękował wszystkim partnerom akcji za zaangażowanie i wspieranie dzieci z Ukrainy: – Cieszę się, że ta akcja przynosi już tak wymierne efekty – dodał minister.

Znaczna liczba ukraińskich dzieci, które przebywają w Polsce, korzysta z nauki zdalnej w systemie ukraińskim. Wsparcia w tym zakresie udzielają szkoły, udostępniając uczniom sprzęt i sale do nauki. Pomocne są także laptopy zbierane w ramach akcji „Szkoła dla Was”. Taki sprzęt jest czyszczony, odpowiednio przygotowywany do ponownego użycia i zabezpieczony, aby mógł być wykorzystany do nauki zdalnej.  

W jaki sposób dołączyć do akcji? 

Podmioty, które chcą nieodpłatnie przekazać sprzęt (minimum 10 sztuk), mogą zgłosić się na adres mailowy [email protected] Podarowany sprzęt trafi do specjalnych centrów serwisowych, w których będzie skontrolowany, zabezpieczony, zapakowany i przygotowany do użytku szkolnego. Następnie zostanie rozdysponowany pomiędzy osoby potrzebujące, które deklarują chęć kontynuowania nauki w Polsce w ramach ukraińskiego systemu oświaty. Partnerem akcji są Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja Pomoc Polakom w Potrzebie, a także Fundacja Przyjaciel Misji wraz z innymi organizacjami pozarządowymi. W akcję zaangażowana jest również Poczta Polska wraz z fundacją korporacyjną „Pocztowy Dar”. Dzięki temu zaangażowaniu uczniowie w szybki i bezpośredni sposób otrzymują sprzęt.

Przekazywany sprzęt musi być w pełni działający, wolny od zauważalnych uszkodzeń czy usterek i mieć nie więcej niż 5 lat. Do sprzętu przekazywanego przez firmy będą miały zastosowanie ulgi podatkowe – zerowy VAT oraz możliwość zaliczenia wartości darowizny jako kosztu uzyskania przychodu.  

autor: Paweł Auguff

pau/ amac/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%